DF
WKS Śląsk Wrocław
Śląsk Wrocław po ośmiu porażkach z rzędu odniósł pierwsze zwycięstwo w tym sezonie BKT EuroCupu. WKS pokonał na wyjeździe Türk Telekom Ankara 80:71.

Zespół z Ankary nie przypomina tego z poprzedniego sezonu, kiedy dotarł do finału BKT EuroCupu. Świadczyć może o tym tylko jedna wygrana do tej pory i przedostatnie miejsce w tabeli grupy B. Mimo wszystko to gospodarze byli zdecydowanym faworytem wtorkowego meczu, choćby dlatego, że Śląsk miał jeszcze gorszy bilans i na dodatek do Turcji pojechał osłabiony brakiem kontuzjowanych: Łukasz Kolendy, Jawuna Evansa i Sauliusa Kulvietisa.

Nieoczekiwanie po czterech minutach to wicemistrzowie Polski prowadzili 5:0. Türk Telekom w końcu się przełamał, doprowadził do stanu 7:9, ale przez ostatnie trzy i pół minuty pierwszej kwarty nie potrafił już znaleźć drogi do kosza. Wrocławianie w tym czasie dorzucili dziesięć „oczek” i odskoczyli na 19:7.

W drugiej kwarcie na początku nadal na boisku panował Śląsk, a gospodarze seryjnie pudłowali. Po „trójce” Jakuba Nizioła po trzech minutach gry zespół trenera Jacka Winnickiego prowadził już 31:14. Kilka chwil później skrzydłowy ponownie przymierzył skutecznie z dystansu (35:16), ale od tego momentu obraz gry zaczął się zmieniać. Teraz to wrocławianie mieli problemy z twardą obroną rywali, marnowali sytuacje rzutowe i pozostałe do końca kwarty ponad pięć minut przegrali 4:13 (39:29).

W trzeciej kwarcie WKS zatrzymał pościg gospodarzy, a nawet udało mu się zwiększyć przewagę. Świetny mecz rozgrywał Nizioł i to właśnie po jego dwóch skutecznych rzutach osobistych „Trójkolorowi” prowadzili 50:33. Kilka chwil później skrzydłowy wicemistrzów Polski trafił za dwa i miał na koncie już 19 punktów, a Śląsk prowadził 52:36.

Ostatnią odsłonę spotkania ekipa trenera Winnickiego zaczęła prowadząc 61:48 i była na prostej drodze do zwycięstwa. Trzeba było jeszcze tylko przypieczętować tę wygraną. Zaczęło się dobrze, bo po „trójce” Nizioła WKS prowadził 66:52. W tym momencie wrocławianie stanęli, przewaga zaczęła szybko topnieć, trener Winnicki próbował ratować sytuację, prosząc o czas, ale sytuacja na boisku się nie zmieniała. Na pięć minut przed końcem meczu było już tylko 66:64 dla Śląska.

Ciężar gry wziął na siebie wówczas Hassani Gravett. Amerykański rozgrywający najpierw dwa razy trafił za „trzy”, wykorzystał dwa rzuty osobiste, a na koniec jeszcze raz przymierzył z dystansu i WKS odskoczył na 77:65. Do końca spotkania pozostawały dwie minuty i gospodarze już nie odrobili strat.

Śląsk wygrał 80:71 i jest to pierwsza wygrana w tym sezonie BKT EuroCupu. Za tydzień wrocławianie zmierzą się u siebie z JL Bourg-en-Bressie z Francji (5 grudnia, godz. 20).

W niedzielę (godz. 17:30) Śląsk czeka natomiast wyjazdowy mecz z Arged BM Stalą Ostrów Wielkopolski w 11. kolejce Orlen Basket Ligi.