Cyberataki były jedną z pierwszych taktyk zastosowanych przez Hamas, gdy rozpoczął operację Al-Aksa Powódź i wszczął wojnę z Izraelem.
Specjalna grupa Hamasu
Grupa posiada specjalną jednostkę, która wykorzystuje internet jako pole bitwy. Cyber Force jest częścią wojskowego skrzydła Hamasu, Brygad Al-Kassam.
Izrael określił członków Cyber Force jako „żołnierzy cienia” i dokonał zamachu na niektórych przywódców. W 2021 roku armia izraelska i wywiad tego kraju oświadczyły, że zniszczyły ośrodki szkoleniowe Cyber Force.
Jednak jednostka przetrwała i stała się jednym z filarów ataków z 7 października, a jej rola we wsparciu operacji wywołała zaskoczenie.
Według Cloudflare, globalnej amerykańskiej firmy zajmującej się bezpieczeństwem w internecie, cyberataki rozpoczęły się 7 października w środku nocy, a ich celem było blokowanie izraelskich stron internetowych.
Pierwszy atak osiągnął szczytową liczbę 100 000 żądań na sekundę i trwał 10 minut. Drugi był większy, osiągnął liczbę 1 miliona żądań na sekundę i trwał sześć minut. Celem były witryny i aplikacje dostarczające Izraelczykom informację i ostrzeżenia.
Na wzór rosyjskiego uderzenia
Cloudflare zwrócił uwagę, że podobną taktykę zastosowano podczas inwazji Rosji na Ukrainę.
Cyber Force wykazało też zdolności w gromadzeniu danych wywiadowczych. Z raportu „The New York Times” wynika, że Hamas miał wiedzę o tajemnicach armii izraelskiej, co zwiększyło powodzenie operacji.
Szczegółowe badania i planowanie Cyber Force oznaczały, że hakerzy dokładnie wiedzieli, gdzie znajdują się serwery.
lena
