Ukraina w NATO? Henry Kissinger w Davos: Neutralność Kijowa jest nieaktualna. Jego miejsce jest w Sojuszu

Adam Kielar
Opracowanie:
Ukraina powinna być w NATO? Kissinger nie ma wątpliwości, że tak
Ukraina powinna być w NATO? Kissinger nie ma wątpliwości, że tak AA/ABACA/Abaca/East News
Temat członkowska Ukrainy w NATO jest bardzo delikatny. Swoje zdanie na ten temat wyraził, podczas debaty w Davos, były Sekretarz Stanu USA, legendarny dyplomata Henry Kissinger. Jak powiedział, choć kiedyś był przeciwny obecności Ukrainy w NATO, dziś jest innego zdania. Kissinger powiedział, że członkowie Sojuszu powinni dać Kijowowi gwarancję członkostwa w pakcie.

Henry Kissinger w Davos: Ukraina powinna dołączyć do NATO

Kissinger podkreślił jednak, że dialog z Rosją powinien być kontynuowany, aby powstrzymać eskalację wojny, a sankcje i inne środki nacisku na Kreml powinny być utrzymane do momentu osiągnięcia ostatecznego rozstrzygnięcia.

Według byłego dyplomaty, Zachód osiągnął wiele strategicznych punktów: pokazano Putinowi, że potrafi się zjednoczyć w wyniku agresji, a także, że Rosja nie osiągnie swoich celów konwencjonalnymi środkami.

– Zniszczenie Rosji jako państwa, które może prowadzić własną politykę, otworzy ogromny obszar jej 11 stref czasowych na konflikt wewnętrzny i na interwencję zewnętrzną, podczas gdy na jej terytorium znajduje się co najmniej 15 tys. sztuk broni jądrowej – ocenił były dyplomata.

Kissinger podkreślił jednocześnie, że Stany Zjednoczone powinny wspierać militarnie Ukrainę, a w razie konieczności zintensyfikować to wsparcie, do momentu zawarcia zawieszenia broni.

Według niego ważne jest jednak, aby nie eskalować konfliktu pomiędzy Rosją i Zachodem.

– Być może spowoduje to, że Rosja zredefiniuje swoje historyczne stanowisko, które było mieszanką pociągu do kultury europejskiej i strachu przed dominacją Europy – stwierdził były sekretarz stanu USA.

Henry Kissinger podziwia prezydenta Ukrainy

W trakcie połączenia z Davos Kissinger również wyraził podziw dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego oraz narodu ukraińskiego.

Kissinger już wcześniej wzywał strony konfliktu do negocjacji. W grudniu 2022 r. dyplomata ocenił, że zbliża się czas negocjacji pokoju na Ukrainie, aby zredukować ryzyko kolejnej wojny.

„Zbliża się czas, aby oprzeć się na strategicznych zmianach, które już zostały osiągnięte i włączyć je do nowej struktury, prowadzącej do osiągnięcia pokoju poprzez negocjacje” – napisał wówczas w tygodniku „Spectator” 99-letni Amerykanin.

Strona ukraińska skrytykowała słowa Kissingera, nazywając je próbą „obłaskiwania agresora”.

Kim jest Henry Kissinger?

Henry Kissinger w latach 60. i 70. ubiegłego wieku zajmował stanowiska doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego oraz sekretarza stanu. Był jednym z architektów zbliżenia Waszyngtonu i Pekinu w czasie prezydentury Richarda Nixona. W maju skończy 100 lat.

od 16 lat

mm

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Za mało krwi więc juesej jątrzy i kombinuje jakby tu przetoczyć jej więcej:) Na szczęście czasy tego dziada z demencją już dawno, bezpowrotnie minęły :)
G
Gość
18 stycznia, 6:29, Gość:

A kto im będzie składki płacił , może Niemcy którzy zalegają lub na pewno Polacy !!!

rosja będzie płacić w ramach odszkodowania

G
Gość
Moim zdaniem Ukraina powinna być w NATO. A Rosjanie mają jakiś problem z głowami. Boją się tej organizacji obronnej niczym diabeł wody święconej. Mają nieczyste sumienia.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl