Unia chce być przygotowana na każdą kolejną pandemię

Kazimierz Sikorski
pixabay
Liderzy sześciu unijnych krajów, w tym Polski, wezwali Unię Europejską, by ta była bardziej aktywna w przygotowaniach do nadejścia kolejnych możliwych pandemii.

Francja, Niemcy i cztery inne kraje wspólnoty wezwały Unię Europejską, by odegrała ona większą rolę w przygotowaniach do każdej możliwej w przyszłości pandemii. Tym samym przyznano, że obecne reakcje na koronawirusa okazały się niewystarczające.

W przyszłości powinno być „wspólne europejskie podejście” do takich wyzwań, napisali prezydent Francji Emmanuel Macron i niemiecka kanclerz Angela Merkel, a także przywódcy Hiszpanii, Polski, Belgii i Danii. Skierowali oni swój list i dokument programowy do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, próbując zachęcić unijną władzę wykonawczą do podjęcia skutecznych działań już na wczesnym etapie pandemii.

Gdy wybuchł globalny kryzys związany z pandemią, poszczególne kraje członkowskie skupiły się na sobie, zamykały granice, gromadziły zapasy środków medycznych i licytowały się ogromnymi planami wydatków, które miały zminimalizować kryzys. W liście położono szczególny nacisk na niedobory najpotrzebniejszych środków medycznych, które były nierównomiernie odczuwalne w całej Unii, gdy wirus rozprzestrzeniał się po całym kontynencie. - Zrozumienie tych niedociągnięć jest niezbędne - napisali przywódcy. Obejmują one potrzeby wyposażenia ochronnego, wyrobów medycznych, najważniejszych leków i szczepionek.

Przywódcy naciskają również na Brukselę, aby usprawniono przepływ informacji związanych z epidemią w całym regionie tak, aby wskaźniki zakażeń, ofiar śmiertelnych i inne kluczowe dane były w poszczególnych krajach sporządzane właściwie. Wzywali również Komisję Europejską do zapewnienia większego mandatu Europejskiemu Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, unijnej agencji, która zajmuje się m. in. śledzeniem pandemii.

Zalecono też Komisji Europejskiej, by koordynowała wspólne zamówienia na leki i środki ochrony osobistej oraz, by zapewniła lepszą współpracę w zakresie utrzymywania na odpowiednim poziomie zapasów najbardziej potrzebnych środków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl