"W całej Europie rządy przygotowują masowe interwencje energetyczne w celu obniżenia cen dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W Niemczech rząd podjął decyzję o przejęciu działalności rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft (...) i rozważa również zakup trzech dużych koncernów gazowych. W Wielkiej Brytanii rząd przygotowuje 40 miliardów funtów na obniżenie o połowę kosztów energii dla firm. Francja dąży również do utrzymania pod kontrolą cen energii dla konsumentów" - donosi Belga.
W nadchodzących tygodniach wzrośnie popyt na gaz
Ze względu na zbliżające się niskie temperatury dostawcy energii spodziewają się jednak wzrostu popytu na gaz w nadchodzących tygodniach.
Handlowcy uważnie obserwują poziom gazu w podziemnych magazynach w Europie. Na początku września UE przekroczyła swój cel 80 proc. pojemności magazynowej gazu, która od tego czasu wzrosła do około 86 proc.
Eksperci ostrzegają
Eksperci ostrzegają jednak, że magazynowany gaz nie wystarczy na zimę. Podkreślają konieczność ograniczenia popytu. Państwa członkowskie UE zobowiązały się do zmniejszenia zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 proc. od sierpnia do końca marca 2023 roku.
dś
Źródło:
