Unia Europejska zadowolona z działań polskiego rządu. "Jest w pełni zdeterminowany"

Marcin Koziestański
Opracowanie:
Adam Bodnar i komisarz UE Didier Reynders
Adam Bodnar i komisarz UE Didier Reynders PAP/Tomasz Gzell
Andrzej Duda usiłował zwrócić uwagę na łamanie prawa w Polsce - na nic. Okazuje się, że determinacja polskich władz do "odbudowy praworządności w Polsce" jest "bardzo serdecznie przyjmowana" przez Komisję UE. Tak powiedział w piątek unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Reynders, który przebywał w piątek z wizytą w Warszawie, powiedział podczas wspólnej konferencji z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Adamem Bodnarem, że UE zauważa determinację polskiego rządu, aby odbudować w Polsce praworządność. Powiedział także, że ma nadzieję na to, iż wkrótce będzie można przedstawić pozytywną ocenę pierwszego wniosku Polski o uruchomienie płatność z KPO.

"Nowy rząd jest w pełni zdeterminowany"

"Widzimy, że nowy rząd jest w pełni zdeterminowany do tego, by odbudować praworządność w Polsce. Jest to zmiana, która jest serdecznie przyjmowana. Fundamentalne wartości UE są dla nas bardzo ważne, dlatego bardzo ważne jest, byśmy pozostali przywiązania do tych wartości, ponieważ to właśnie czyni nas Europejczykami" – zaznaczył komisarz.

Reynders podkreślił, że z ministrem Bodnarem rozmawiał m.in. o tym "co trzeba zrobić, by przywrócić praworządność w Polsce, a także doprowadzić do tego, żeby procedura z artykułu 7 (stwierdzenie przez Radę UE ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości UE - PAP) została zakończona. Jestem przekonany, że Polska może w pełni przywrócić swoją pozycję państwa przestrzegającego praworządności" - ocenił.

"Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, żeby polskie władze przygotowały plan działań przywrócenia praworządności w Polsce" – dodał komisarz. Zaznaczył, iż władze UE są świadome tego, że "nie jest to prosty proces".

Wypełnienie kamieni milowych do KPO

Reynders podkreślił, że władze UE są zainteresowane tym, żeby przywrócić niezależność Krajowej Rady Sądownictwa "w kontekście jej kluczowej roli w procesie nominacji sędziowskich w Polsce".

Komisarz odniósł się także do działań polskiego rządu, które mają na celu wypełnienie tzw. kamieni milowych w zakresie praworządności, co jest niezbędne do wypłaty unijnych środków na KPO.

"Mam nadzieję, że wkrótce będziemy w stanie przedstawić pozytywną ocenę pierwszego wniosku o płatność. Jestem bardzo zadowolony z tego, że polskie władze są zdeterminowane do przywrócenia w Polsce praworządności, po to, żeby zagwarantować pełną zgodność z przepisami nie tylko polskiej konstytucji, ale także wymogami Unii i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka" - powiedział.

Kobosko: KE otwarta na odblokowanie środków z KPO

Michał Kobosko (Polska 2050-TD) pytany, czy unijne środki zostaną odblokowane po przyjęciu przez parlament ustaw mających przywrócić praworządność, nawet jeśli zostaną one zawetowane przez prezydenta Dudę odparł, że decyzja w tej sprawie należy do KE. „Jednak, między wierszami odczytałem, że takie może być podejście Komisji, która - co jest dla nas zupełnie zrozumiałe - nie zadowoli się wyłącznie zapowiedziami. Mam wrażenie, że Komisja Europejska może być otwarta na odblokowanie środków dla Polski, również w sytuacji, w której ustawy zostaną zawetowane przez pana prezydenta – stwierdził polityk.

Kobosko podkreślił, że większości parlamentarnej zależy na poprawie stosunków z UE. „Chcemy wyjść z tego koszyka, w którym znaleźliśmy się wspólnie z Węgrami, jako jedyne kraje UE, które nie stosowały się do rządów prawa” – oświadczył. Jak dodał, nie ma żadnych podstaw, by nowy polski rząd był traktowany na równi z rządem Wiktora Orbana.

rs

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl