Administracja była często krytykowana za sposób, w jaki radzi sobie z wybuchem epidemii. Pojawiały się również głosy do niezwłocznego ogłoszenia stanu wyjątkowego.
Oświadczenie to następuje po ogłoszeniu przez Światową Organizację Zdrowia w zeszłym miesiącu, że małpia ospa jest zagrożeniem zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. WHO definiuje stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, jako „nadzwyczajne wydarzenie”, które stanowi „zagrożenie zdrowia publicznego dla innych państw poprzez międzynarodowe rozprzestrzenianie się choroby” i „potencjalnie wymaga skoordynowanej międzynarodowej reakcji”.
Niektóre miasta i stany, w tym Nowy Jork, San Francisco, Kalifornia i Illinois już ogłosiły stan wyjątkowy, co pozwoliło im uwolnić fundusze i zasoby w celu zapobiegania epidemii.
We wtorek prezydent Joe Biden mianował Roberta Fentona krajowym koordynatorem zapobiegania małpiej ospie. Fenton – regionalny administrator Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego, który nadzoruje Arizonę, Kalifornię, Hawaje i Nevadę – będzie koordynował działania rządu federalnego związane z wybuchem epidemii. Zastępcą koordynatora jest dr Demetre Daskalakis, dyrektor Wydziału Zapobiegania HIV/AIDS w amerykańskim Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.
Administracja Bidena została ostro skrytykowana przez niektórych ekspertów ds. zdrowia publicznego za to, że nie działała szybciej w celu rozwiązania kryzysu.
Małpią ospą może zarazić się każdy, jednak większość przypadków dotyczy środowisk gejów i biseksualnych mężczyzn. Eksperci twierdzą, że do rozprzestrzeniania się wirusa małpiej ospy wymagany jest bliski kontakt z zarażoną osobą.
Źródło: CNN
