Po tym jak w lipcu ustawę o związku metropolitalnym na Pomorzu pozytywnie zaopiniowały senackie komisje (ustawodawcza oraz samorządowa) oraz Ministerstwo Rozwoju, ustawa trafiła na posiedzenie plenarne Senatu. W czwartek 10.09.2020 większość senacka ją przegłosowała. Za ustawą zagłosowało 86 senatorów, 2 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.
W dalszych pracach legislacyjnych nad ustawą Senat będzie reprezentowany przez senatora Ryszarda Świlskiego z Koalicji Obywatelskiej, który był przedstawicielem wnioskodawców projektu ustawy. Dokument trafi teraz do Sejmu.
- Dla mnie to szczególna radość, że po wielu latach prób i starań pracujemy dziś w Senacie nad ustawą metropolitalną dla województwa pomorskiego - mówił senator Ryszard Świlski z mównicy senackiej. - Kładę nacisk na województwo pomorskie, bo ten zwrot jest szerszy niż słowo metropolia. To myślenie nie tylko o obszarze, ale przede wszystkim o ludziach zamieszkujących ten obszar - dodał.
Przypomniał, że "działania integrujące metropolię miały charakter oddolnych inicjatyw samorządowych". Wśród wspólnych przedsięwzięć, które są udziałem gmin zrzeszonych w ramach stowarzyszenia metropolitalnego wymienił m.in. Pomorską Kolej Metropolitalną, która działa już 5 lat.
- Wszyscy państwo odwiedzacie Trójmiasto i Pomorze, piękne miejsce na ziemi, które pod wieloma względami jest wyjątkowe, również pod względem symboliki historycznej, postaw wobec wyzwań historycznych, zrywów patriotycznych i powstania Solidarności, która zmieniła ustrój i oblicze Europy - mówił pomorski senator KO Sławomir Rybicki przed głosowaniem. - To wydarzenia, które ukształtowały mieszkańców Pomorza, które jest tworem specyficznym, bo po wojnie Gdańsk i Sopot to miejsca zamieszkania ludzi z Kresów. Pomorze, na którym od wieków mieszkają Kaszubi, Kociewiacy, mieszkańcy Powiśla i Żuław, przez lata doświadczeń i współdziałania również w trudnych momentach w historii Polski, wytworzyli tożsamość, która zaowocowała wspólną wolą rozwiązywania lokalnych problemów. To szczególna świadomość wynikająca z doświadczeń. Spowodowała, że aktywność społeczna na Pomorzu, frekwencja wyborcza czy też decyzje wyborców, którzy od początku reformy samorządowej, po raz kolejny potwierdzają mandat prezydentów Trójmiasta. Siedzi tu z nami prezydent Sopotu, Jacek Karnowski. My dzisiaj powinniśmy to współdziałanie docenić, podziękować i uchwalić ustawę, która da lepsze narzędzia do realizacji zadań publicznych, które są ponad miarę jednego podmiotu - dodał.
Według pomorskich samorządowców przyjęcie ustawy zapewni naszemu regionowi stałą pulę środków na realizację projektów o charakterze metropolitalnym. 5 proc. z podatku PIT, zasilające dotąd budżet państwa, przeznaczonych zostanie na poprawę jakości życia mieszkańców metropolii.

Ustawa metropolitalna ma być niezbędnym narzędziem do formalizacji istniejącej współpracy, w służbie dla blisko 1 600 000 mieszkańców naszego regionu. Metropolia umocowana prawnie ma zapewnić lepszą integrację i koordynację działań zmierzających do wzmacniania konkurencyjnej pozycji i dynamicznego rozwoju Trójmiasta oraz okolicznych miast i gmin wiejskich. Z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i z dbałością o spójność planowania przestrzennego na różnych poziomach zarządzania. W ramach funkcjonującego obecnie stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zrzeszonych jest ok. 60 pomorskich gmin.
