Pasek artykułowy - wybory

W sobotę na kilka godzin zniknie granica z Ukrainą. Wszystko po to, żeby mieszkańcy mogli odwiedzić groby swoich bliskich

Aleksandra Szymczak
Opracowanie:
W sobotę (26 października) będzie można skorzystać z tymczasowego przejścia granicznego z Ukrainą w Dyniskach. Jak co roku, ma to ułatwić mieszkańcom obu stron granicy dotarcie na groby swoich przodków przed nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych.

Na kilka godzin zniknie granica

Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki przekazał PAP, że w najbliższą sobotę (26 października) na granicy polsko-ukraińskiej w Dyniskach (w rejonie znaku granicznego nr 675) będzie funkcjonować tymczasowe piesze przejście graniczne z Ukrainą. Strażnicy będą dokonywać odpraw od godz. 8 do 17.

– Jak co roku udajemy się, by pomodlić się za zmarłych, którzy spoczywają na miejscowym cmentarzu w Uhnowie (obwód lwowski). Część mieszkańców uda się też na cmentarze do miejscowości Bełz, Staje lub Korczów – powiedział PAP wójt gminy Ulhówek Mariusz Skorniewski.

O godz. 10 na cmentarzu miejskim w Uhnowie sprawowana będzie msza św. przez ks. proboszcza z Dynisk Wiesława Mokrzyckiego.

Mieszkańcy upamiętnią ofiary reżimu

Akcja przesiedleńcza H-T (Hrubieszów-Tomaszów Lubelski) była konsekwencją tzw. korekty granicy między PRL a Związkiem Sowieckim w 1951 r. W jej efekcie do Polski wracały górskie wsie leżące w Bieszczadach, a w zamian wschodni sąsiad przejął bogate w węgiel i czarnoziemy okolice Hrubieszowa i Tomaszowa.

– Niektórzy przodkowie naszych mieszkańców spoczywają w związku z tym na Ukrainie. Pozostały tam cmentarze z grobami bliskich i kościoły, które chcemy odwiedzić, uporządkować, złożyć kwiaty na cmentarzach. To też jest ukłon dla różnych stowarzyszeń, które dbają i pielęgnują polskie miejsca pamięci narodowej – wyjaśnił wójt.

Prezeska Stowarzyszenia "Robim Co Możem" Renata Sobka przekazała, że w sobotniej akcji uczestniczyć będzie ok. 20 wolontariuszy. W planach mają m.in. uporządkowanie mogiły z wojny polsko-ukraińskiej 1918-1919, a także prace porządkowe na cmentarzu miejskim i przy kościele parafialnym w Uhnowie.

– Ten dzień to okazja, żeby zapalić znicze, złożyć wieńce, pomodlić się w skupieniu przy grobach – podkreśliła.

Uhnów położony jest ok. 4 km od polskiej granicy. Chcąc odwiedzić cmentarze po ukraińskiej stronie mieszkańcy gminy Ulhówek przekraczają granicę zazwyczaj przez przejścia w Hrebennem lub w Dołhobyczowie, które są oddalone o ok. 30-35 km.

– W tym roku udało nam się otworzyć granicę w różnych miejscach na tzw. zielonej granicy już cztery razy, to będzie piąty. 12 października br. podpisaliśmy umowę o partnerstwie z Bełzem. Docelowo chcemy, żeby w naszej odpowiedzialności administracyjnej powstało już takie prawdziwe przejście graniczne. Przez nasze działania chcemy pokazać decydentom w Polsce i Ukrainie, że jest taka potrzeba i zainteresowanie – wyjaśnił wójt Ulhówka Mariusz Skorniewski

.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polak
Nie ma grobu wielu naszych bliskich bo banderowcy nadal się panoszą na świecie. Zapalę znicz na polskim cmentarzu wierząc ,że Polska wróci na swoje ziemie już wkrótce.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl