WHO wydała wytyczne na wypadek katastrofy nuklearnej. Państwa powinny gromadzić zapasy leków

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Potencjalne scenariusze rozważane w publikacji obejmują awarie radiologiczne lub nuklearne w elektrowniach jądrowych, a także celowe użycie materiałów promieniotwórczych w złych zamiarach.
Potencjalne scenariusze rozważane w publikacji obejmują awarie radiologiczne lub nuklearne w elektrowniach jądrowych, a także celowe użycie materiałów promieniotwórczych w złych zamiarach. fot. pixabay.com
Kiedy Unia Europejska ostrzegła, że Rosja „jest w stanie wojny z Zachodem”, swoje wytyczne wydała Światowa Organizacja Zdrowia. WHO sporządziła listę leków, które kraje członkowskie powinny gromadzić na wypadek awarii radiologicznych lub nuklearnych.

WHO wzywa kraje do rozpoczęcia gromadzenia zapasów leków na „kryzysy nuklearne” po ostatnim ostrzeżeniu UE skierowanym do Putina

Zaledwie kilka godzin po tym, jak Unia Europejska ostrzegła, że Rosja „jest w stanie wojny z Zachodem”, Światowa Organizacja Zdrowia wydała wytyczne o tym, jak przetrwać katastrofę nuklearną.

Na wypadek najgroźniejszych awarii

Zawierają one listę leków, które poszczególne kraje powinny gromadzić na wypadek awarii radiologicznych lub nuklearnych.

Organizacja podzieliła się również sposobem postępowania z zapasami, które mogłyby zapobiegać lub zmniejszać narażenie ludzi na promieniowanie.

Dr Maria Neira, pełniąca obowiązki zastępcy dyrektora generalnego WHO, ostrzegła, że ​​rządy muszą szybko udostępnić metody leczenia promieniowania i narażenia na promieniowanie jądrowe.

Szybka reakcja na kryzys

Ważne jest, aby rządy były przygotowane do ochrony zdrowia ludności i natychmiastowej reakcji na sytuacje kryzysowe – dodała Neira.

Potencjalne scenariusze rozważane w publikacji obejmują awarie radiologiczne lub nuklearne w elektrowniach jądrowych, a także celowe użycie materiałów promieniotwórczych w złych zamiarach.

Te sytuacje kryzysowe mogą skutkować narażeniem na śmiertelne dawki promieniowania, ale zgodnie z dokumentem wiele krajów nie jest na to przygotowanych.

Dlatego niezwykle ważne jest, aby rządy szybko reagowały na takie zagrożenia - podkreślono.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl