Spis treści
W programie "Face The Nation" na antenie CBS premier Mateusz Morawiecki został zapytany o to, czy administracja USA wyraża chęć wysłania kolejnych sił do Polski.
Więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce? Premier Morawiecki odpowiada
- Jesteśmy w procesie dyskusji z administracją prezydenta Bidena na temat uczynienia ich obecności bardziej stałą i zwiększenia jej - powiedział polski premier.
Zaznaczył przy tym, że choć uważa, że państwa NATO są bezpieczne przed rosyjską agresją, to należy zadbać też o stabilność w krajach wokół Sojuszu. Jak dodał ważne jest również, aby jak najszybciej przyłączyć Ukrainę do NATO i Unii Europejskiej, żeby uniknąć sytuacji, w której "Ukraina zawsze będzie strefą buforową".
Oczekiwania względem wizyty Joe Bidena w Polsce
Premier dopytywany był również o to, czego spodziewa się po nadchodzących wizytach prezydentów Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego. Prowadząca wywiad zasugerowała w ten sposób, że prezydent Ukrainy pojawi się w Polsce w tym samym czasie, co przywódca USA.
- Bardzo silnego potwierdzenia naszej odporności i wspólnych wysiłków, by pokonać Rosję na Ukrainie - odparł Morawiecki.
- Zamiast mówienia - jak robią to niektórzy zachodnioeuropejscy politycy - że Rosja nie może wygrać tej wojny, a Ukraina nie może zostać pokonana, musimy zmienić paradygmat. I musimy powiedzieć: Ukraina musi wygrać, a Rosja musi zostać pokonana. I uważam, że słowa prezydenta Bidena zapewnią całą Europę, że Stany Zjednoczone są z nami w tej walce o wolność i pokój - podkreślił.
Co jeśli Rosja wygra wojnę? Premier Morawiecki ostrzega
Premier Mateusz Morawiecki podczas rozmowy przyznał, że nie może sobie wyobrazić sytuacji, w której Rosja wygra wojnę przy jednoczesnym utrzymaniu pokoju i stabilności na kontynencie.
- W samej naturze Rosji leży podbijanie innych krajów - ocenił.
- Rosja przywołała najgorsze upiory XX w.: kolonializm, nacjonalizm, imperializm i to jest natura tego "russkiego miru", jak go nazywają. I właśnie dlatego to jest tak krytyczny moment w naszej historii - podkreślił premier.
Negocjacje z Putinem mają sens?
Szef polskiego rządu odniósł się również do pytania, czy koniec wojny w drodze wynegocjowanego pokoju jest możliwy z Putinem u władzy w Rosji. Przyznał, że, w jego ocenie, negocjacje są możliwe, ale pod warunkami wyznaczonymi przez Ukrainę.
Dodał przy tym, nawiązując do swojej niedawnej wizyty w Monachium na konferencji bezpieczeństwa, że w 1938 r. "doszło do innej konferencji monachijskiej, gdzie wszyscy przywódcy zachodniego świata ulegli Hitlerowi, wierząc, że niosą pokój swoim krajom".
- A rok później, wybuchła II wojna światowa - zaznaczył.

źródło: pap
lena
Źródło: