Wielka Brytania. Rozpoczął się test czterodniowego systemu pracy. Dziesiątki firm biorą udział w projekcie

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
- Czterodniowy tydzień jest ogólnie uważany za politykę potrójnej dywidendy – pomagającą pracownikom, firmom i klimatowi - powiedziała profesor socjologii i główny naukowiec projektu Juliet Schor z Boston College.
- Czterodniowy tydzień jest ogólnie uważany za politykę potrójnej dywidendy – pomagającą pracownikom, firmom i klimatowi - powiedziała profesor socjologii i główny naukowiec projektu Juliet Schor z Boston College. for. 123-rf/rawpixel
W poniedziałek dziesiątki firm w Wielkiej Brytanii rozpoczęły pilotażowy program czterodniowego tygodnia pracy. Na świecie o tym pomyśle głośno mówi się od początku pandemii koronawirusa. W Wielkiej Brytanii debatę na ten temat rozpoczął Jeremy Corbyn z Partii Pracy. Polityk w kampanii wyborczej z 2019 roku obiecywał, że w przypadku wygrania przez jego partię wyborów powszechnych w ciągu 10 lat czterodniowy system pracy będzie prawem na Wyspach.

Wśród firm, które biorą udział w programie, są przedstawiciele m. in. branż: bankowej, hotelarskiej, medycznej i opiekuńczej. Firmy zobowiązały się do płacenia 100 proc. wynagrodzenia pracownikom, którzy od poniedziałku będą pracować cztery dni w tygodniu.

Organizatorzy zaznaczają, że taki program może się odbyć w każdym miejscu na świecie. Jego wyniki będą kluczowe badania. Stąd w akcję zaangażowało się wiele prestiżowych uniwersytetów (Boston College, Cambridge i Oxford). Naukowcy będą badać wpływ czterodniowego systemu pracy na produktywność i dobre samopoczucie pracowników.

- Czterodniowy tydzień jest ogólnie uważany za politykę potrójnej dywidendy – pomagającą pracownikom, firmom i klimatowi - powiedziała profesor socjologii i główny naukowiec projektu Juliet Schor z Boston College.

Jedną z firm, które biorą udział w projekcie jest Charity Bank. Podmiot zatrudnia około 3 tys. pracowników. Główny dyrektor banku Ed Siegel powiedział, że przejście na czterodniowy tydzień „wydaje się naturalnym następnym krokiem"

- 20-wieczna koncepcja pięciodniowego tygodnia pracy nie jest już najlepszym rozwiązaniem dla biznesu XXI wieku” –mówił. -Jesteśmy głęboko przekonani, że czterodniowy tydzień bez zmiany wynagrodzenia lub świadczeń stworzy szczęśliwszą siłę roboczą i będzie miał równie pozytywny wpływ na produktywność firmy, wrażenia klientów i naszą misję społeczną - podkreślił Siegl.

Głównym organizatorem projektu jest "4 Day Week Global", we współpracy z think tankiem "Autonomy" i "4 Day Week UK Campaign".

Źródło: Sky News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl