WISŁA KRAKÓW. Najbogatszy serwis w Polsce o piłkarskiej drużynie "Białej Gwiazdy"
Spotkanie ze Stalą zaplanowane jest na sobotę na godz. 17.30. Już o 15.15 rozpocznie się natomiast Spacer z historią Wisły. To kolejna tego typu akcja. Takie spacery z inicjatywy Stowarzyszenia Historia Wisły organizowane są co jakiś czas. Teraz prezes tej organizacji Zdzisław Skupień mówi: - Chcemy rozwijać tę inicjatywę i regularnie organizować spacery o różnorodnej tematyce, gdyż jest to ciekawy sposób odkrywania dziejów „Białej Gwiazdy” . Wokół stadionu im. Henryka Reymana znajduje się wiele miejsc niezwykle ważnych w dziejach nie tylko Towarzystwa Sportowego, ale też Polski. Jednym z nich są oczywiście Oleandry i to one będą głównym tematem sobotniego zwiedzania. Uczestnicy będą też mogli zapoznać się z początkami Wisły, losami klubu i zawodników w czasie I Wojny Światowej.
Udział w spacerze jest bezpłatny, ale liczba miejsce jest ograniczona. Spacer z historią Wisły organizuje nie tylko Stowarzyszenie Historia Wisły, ale również Stowarzyszenie Socios Wisła Kraków.
Po spacerze rozegrany zostanie mecz ze Stalą, a po nim kolejna historyczna inicjatywa. Kibice mają utworzyć na Al. 3 Maja żywy łańcuch, który ma połączyć stadion Wisły i Oleandry. To pomysł jednego z kibiców Wisły, który w mediach społecznościowych funkcjonuje jako „Woytek z Bronowic”. Pod hasztagiem #PowiązanizPolską kibice mają przypomnieć o patriotyzmie pierwszych zawodników i działaczy Wisły, których ideą było, żeby w trakcie zaborów sport łączył Polaków.
I na koniec tego historycznego weekendu w niedzielę o godz. 8 na Cmentarzu Rakowickim odbędzie się apel przy Kwaterze Legionowej. Po nim zaplanowano złożenie kwiatów na odnowionym grobie Stanisława Kowalskiego - piłkarza Wisły Kraków i jednocześnie żołnierza Legionów Polskich. Stanisław Kowalski w barwach „Białej Gwiazdy” grał w latach 1913-1922. Oczywiście z przerwą na działania wojenne. A w ich czasie najpierw był żołnierzem 5. Pułku Piechoty Legionów Polskich, a później trafił do II Korpusu generała Józefa Hallera. Walczył najpierw o niepodległość, a później o granice Polski w latach 1918-1920. Został odznaczony Orderem Virtuti
Militari i wielokrotnie Krzyżem Walecznych.
Tutaj warto wspomnieć o ciekawej historii. W 2019 roku Stowarzyszenie Socios Wisła Kraków oraz osoby związane z portalem historiawisly.pl zorganizowały akcję sprzątania grobów przed 1 listopada. To wtedy okazało się, że grób Stanisława Kowalskiego na Rakowicach nie tylko jest w złym stanie, ale przeznaczony jest do likwidacji! Socios szybko opłacili przedłużenie nienaruszalności grobu. Wystąpili też do Instytutu Pamięci Narodowej o wpisanie tego miejsca pochówku na świeżo utworzoną ewidencję grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. IPN postanowił sfinansować i przeprowadzić renowację grobu. Co ciekawe, prace kończą się akurat na rocznicę wymarszu Kadrówki. Dzięki temu przedstawiciele Wisły będą mogli oddać cześć Stanisławowi Kowalskiemu poprzez złożenie wieńców na odrestaurowanym nagrobku.
