Witold Waszczykowski mówi, jak można ukarać Łukaszenkę. Czy państwa UE odpowiedzą na atak dyktatora?

Lidia Lemaniak
fot. grzegorz galasinski
– Konkluzja spotkania jest taka, że szef komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego uznał, iż jest to atak na całą Unię Europejską i wszystkie 27 państw powinno solidarnie odpowiedzieć na atak Łukaszenki – powiedział polskatimes.pl po posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego, europoseł PiS, Witold Waszczykowski. Były szef dyplomacji mówił też o kilku sposobach ukarania białoruskiego dyktatora.

– Konkluzja spotkania jest taka, że szef komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego uznał, iż jest to atak na całą Unię Europejską i wszystkie 27 państw powinno solidarnie odpowiedzieć na atak Łukaszenki – powiedział polskatimes.pl po posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego, europoseł PiS, Witold Waszczykowski. Były szef dyplomacji mówił też o kilku sposobach ukarania białoruskiego dyktatora.

W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z Unią Europejską gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Najwięcej osób trafiło na Litwę, ale po przyjęciu w tym państwie przepisów umożliwiających służbom granicznym odsyłanie migrantów na Białoruś, ich grupy przekierowały się na granice z Łotwą i Polską.

W czwartek Komisja Spaw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego dyskutowała na temat wykorzystywania migrantów przez reżim w Mińsku do agresywnych działań wobec unijnych krajów. O taką dyskusję wnioskował europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Witold Waszczykowski.

„Akcja hybrydowa przeciwko trzem krajom”

Eurodeputowany PiS w rozmowie z polskatimes.pl powiedział, że wnioskował o posiedzenie komisji, żeby poinformować opinię międzynarodową o tym, jak wygląda sytuacja, bo pojawiło się wokół niej dużo fake newsów. - Mamy do czynienia z akcją hybrydową przeciwko trzem krajom Unii Europejskiej: Polsce, Litwie i Łotwie. Jest to więc atak hybrydowy na zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Trzeba było to wyjaśnić i zażądać kolejnych debat, które doprowadziłyby do rezolucji, potępienia takich działań i do apeli o nowe sankcje na Białoruś i to się stało – podkreślił.

W galerii znajdziecie przykładowe ograniczenia, jakie mogą zostać wprowadzone w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w miejscowościach przy granicy z Białorusią.

Stan wyjątkowy przy granicy polsko-białoruskiej. Prezydent p...

Dopytywany o to, kto poza nim z polskich europosłów brał udział w posiedzeniu komisji, Witold Waszczykowski przekazał, że obecna była europoseł Anna Fotyga (PiS), a także Andrzej Halicki z Koalicji Obywatelskiej oraz Robert Biedroń z Lewicy. - Wspólnie (z Anną Fotygą – red.) mówiliśmy, że ten atak jest skorelowany z sytuacją w Afganistanie i sytuacją na Białorusi, gdzie za chwile będą odbywać się manewry wojskowe Zapad-21, w których uczestniczyć ma około 200 tys. żołnierzy białoruskich i rosyjskich. Będą oni ćwiczyć odparcie rzekomego ataku ze strony Polski. Możemy spodziewać się w związku z tym różnych prowokacji – powiedział.

Waszczykowski przekazał, że opozycyjni europosłowie „mówili mniej więcej to samo, co my, ale jednak były w ich słowach wycieczki przeciwko rządowi”. Według nich "rząd nie udziela pomocy humanitarnej" koczującym. Były szef MSZ wyjaśnił, że to nieprawda.

Europoseł PiS tłumaczył na posiedzeniu komisji, że imigranci świadomie zapłacili tysiące dolarów za lot i wizę, aby się znaleźć na Białorusi. - Teraz ci ludzie uczestniczą w operacji hybrydowej Łukaszenki i absolutnie niczego im nie brakuje. Jeśli czegokolwiek by im brakowało, to na przejściu granicznym stoją polskie ciężarówki z pomocą humanitarną, ale to strona białoruska nie chce ich dopuścić. Ci ludzie mają jednak jedzenie, napoje, a nawet papierosy. Nie ma więc mowy o żadnym kryzysie humanitarnym – mówił.

Witold Waszczykowski pytany, czy będą jakiekolwiek realne efekty posiedzenia komisji spraw zagranicznych PE, wyjaśnił, że „szef komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego uznał, iż jest to atak na całą Unię Europejską i wszystkie 27 państw powinno solidarnie odpowiedzieć na atak Łukaszenki”.

Jak ukarać Łukaszenkę?

- Apelowałem, aby po tym posiedzeniu komisji, która uznała, że jest to atak hybrydowy, dyskusja została przeniesiona na posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego. Takie posiedzenie może się odbyć za dwa tygodnie w Strasburgu. Efektem posiedzenia plenarnego ma być rezolucja, która potępiałaby to działanie Białorusi i jednocześnie domagała się nałożenia dodatkowych sankcji na Łukaszenkę. Sankcje miałyby objąć ludzi uczestniczących w tej operacji, a także np. zakaz importu z Białorusi. Jest możliwość dotkliwego ukarania Łukaszenki za to, co robi. Można zakazać importu produktów ropopochodnych, nawozów potasowych, w produkcji których Białoruś jest potentatem – mówił.

Europoseł na koniec rozmowy podkreślił, iż podczas dyskusji zwrócił uwagę na to, że tak duża akcja, czyli ściąganie tysięcy migrantów samolotami na granice kilku państw UE, nie może być robiona bez zgody i wiedzy Moskwy. – Trzeba mieć świadomość, że Rosja musi w tym uczestniczyć, a przynajmniej musi mieć tego świadomość – stwierdził.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl