Wniosek o uchylenie immunitetu Tomasza Grodzkiego wycofany. Decyzja Prokuratury Regionalnej w Szczecinie

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Prokuratura Regionalna w Szczecinie wycofała wniosek o uchylenie immunitetu byłemu marszałkowi Senatu, senatorowi Koalicji Obywatelskiej Tomaszowi Grodzkiemu.
Prokuratura Regionalna w Szczecinie wycofała wniosek o uchylenie immunitetu senatorowi PO Tomaszowi Grodzkiemu.
Prokuratura Regionalna w Szczecinie wycofała wniosek o uchylenie immunitetu senatorowi PO Tomaszowi Grodzkiemu. Adam Jankowski / Polska Press

Spis treści

Wniosek o uchylenie immunitetu Tomasza Grodzkiego wycofany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie podjęła swoją decyzję po uprzedniej „uważnej analizie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego”.

„Na jego podstawie nie można uznać, że przedstawiona we wniosku o uchylenie immunitetu parlamentarnego wersja zdarzeń z udziałem Pana Tomasza Grodzkiego, wypełniająca znamiona przestępstw z oskarżenia publicznego była wersją jedynie słuszną i uprawnioną” – czytamy w komunikacie na stronie.

Śledczy poinformowali, że w wyniku analizy „stwierdzone zostały istotne niespójności tez w nim zawartych z tezami aktu oskarżenia w sprawie przeciwko Krzysztofowi K. i innym, a to właśnie na podstawie materiału dowodowego zebranego w tej sprawie, sformułowano założenie o możliwości popełnienia przestępstw publicznoskargowych przez Pana Senatora Tomasza Grodzkiego.”

Tomasz Grodzki zachowa immunitet

Jak podaje prokuratura, „w uzasadnieniu wniosku zawarte są między innymi stwierdzenia o charakterze przypuszczającym, dotyczące okoliczności mających obciążać Pana Tomasza Grodzkiego, których nie można uznać za ustalenia faktyczne o charakterze pewnym”.

„Z uwagi na brak w realiach przedmiotowej sprawy możliwości wykazania wobec osoby, której wniosek dotyczy zamiaru popełnienia przez sprawcę oszustwa, to tym samym bezprzedmiotowym pozostaje również możliwość przypisania Senatorowi RP Tomaszowi Grodzkiemu sprawstwa kierowniczego, mającego polegać na podejmowaniu czynności w celu ukrycia pochodzenia pieniędzy pochodzących z przestępstwa” – napisano w oświadczeniu.

O co był oskarżony Tomasz Grodzki?

Prokuratura Regionalna w Szczecinie 2 stycznia skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 30 osobom związanym ze Specjalistycznym Szpitalem im. prof. Alfreda Sokołowskiego. Śledczy zarzucają im udział w procederze korupcyjnym polegającym na przyjmowaniu wpłat od tzw. pacjentów bariatrycznych. Według wcześniejszej decyzji prokuratury Tomasz Grodzki był „inicjatorem i pomysłodawcą takiego działania”.

W październiku 2023 roku ówczesny rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński informował zarzuty, jakie śledczy chcą przedstawić marszałkowi Senatu dotyczą jego działań w latach 2008-2019. Chodzi o przestępstwa polegające na wyłudzaniu pieniędzy od pacjentów za operacje przeprowadzane w ramach państwowej służby zdrowia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

jg

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl