Wojna domowa w Sudanie. Amerykanie ewakuują swoich obywateli specjalnie chronionymi konwojami

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
Konwój autobusów przewiózł około 300 obywateli USA ze stolicy ogarniętego walkami Sudanu, Chartumu, na wybrzeże Morza Czerwonego - poinformował w piątek wieczorem portal dziennika "New York Times". Ewakuacja obywateli USA drogą lądową odbyła się pierwszy raz od wybuchu wojny domowej w tym kraju.

Amerykanie ewakuują swoich obywateli z Sudanu

Ewakuacja drogą lądową rozpoczęła się w piątek od przewozu dużej grupy Amerykanów - od 220 do 300 osób - autobusami do portu Sudan nad Morzem Czerwonym. W sobotę ujawniono, że konwój był osłaniany przez drony.

Amerykańskie oddziały sił specjalnych na krótko przerzucono do Chartumu 22 kwietnia, aby przetransportować z Sudanu drogą powietrzną amerykańskich pracowników ambasady i personel rządowy.

Zabiegi dyplomatyczne nie przynoszą oczekiwanych efektów

Zabiegi międzynarodowych mediatorów, w tym z państw afrykańskich i arabskich, Organizacji Narodów Zjednoczonych i Stanów Zjednoczonych, zdołały osiągnąć w wojnie domowej w Sudanie jedynie kilka kruchych tymczasowych rozejmów.

Wysiłki dyplomatyczne nie powstrzymały starć, ale umożliwiły dziesiątkom tysięcy Sudańczyków ucieczkę w bezpieczniejsze rejony a także ewakuację cudzoziemców drogą lądową, powietrzną i morską.

Trwa wojna domowa w Sudanie

W Sudanie od połowy kwietnia trwają walki między armią a formacją paramilitarną RSF. Obie te siły przeprowadziły razem zamach stanu w 2021 r. Trwającą obecnie wojnę domową wywołał plan włączenia RSF do armii, jeden z przejawów militarnej, finansowej i politycznej rywalizacji obu generałów.

Dowodzone przez rządzącego de facto Sudanem gen. Abdela Fattaha el-Burhana siły zbrojne stanęły naprzeciw utrzymywanych również przez państwo, ale jednocześnie niezależnych Sił Szybkiego Wsparcia (RSF) gen. Mohameda Hamdana Dagalo.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w walkach zginęło już co najmniej 512 osób, a blisko 4,2 tysiąca zostało rannych.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródła: PAP/Polskie Radio 24

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krzysztof
Pamiętam Chartum z opisów Sienkiewicza w książce "W Pustyni i w Puszczy". Tato kupił mi tą książkę. Była piękna, w twardej okładce z rysunkami . W PRL wszystkiego w sklepach brakowało. A taką książkę trzeba było upolować, wystać, prosić znajomych o pomoc.

Książkę pochłonołem w kilka tygodni. Miałem wtedy 10 lat. Dzisiaj mam prawie 65 i wciąż pamiętam ten dzień, kiedy Tato podarował mi tą książkę.
Wróć na i.pl Portal i.pl