Spis treści
Zełenski zamierza też przedstawić swój plan Kongresowi USA oraz dwójce kandydatów w wyborach prezydenckich: Demokratce Kamali Harris i Republikaninowi Donaldowi Trumpowi.
Oczekuje się, że zintensyfikuje wysiłki, aby przekonać USA i ich sojuszników, aby pozwolili Ukrainie po raz pierwszy w wojnie wystrzelić dostarczone przez nich pociski w głąb terytorium Rosji.
USA największym darczyńcą dla Ukrainy
Wizyta Zełenskiego w USA zbiega się w czasie z pracami Białego Domu nad przygotowaniem nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 375 mln dolarów. Stany Zjednoczone są największym zagranicznym darczyńcą dla Ukrainy. Do tej pory przekazały 56 mld dolarów na jej obronę.
„Jesień tego roku zadecyduje o przyszłości tej wojny” – napisał Zełenski kilka dni temu na platformie X.
Co zawiera „plan zwycięstwa”?
W oświadczeniu przed wizytą ukraiński przywódca przedstawił trzy elementy swojego planu:
dalsze darowizny broni,
wysiłki dyplomatyczne mające na celu zmuszenie Rosji do zgody na pokój,
pociągnięcie Moskwy do odpowiedzialności za inwazję na pełną skalę w 2022 roku.
Ukraina chce zgody na użycie rakiet dalekiego zasięgu wewnątrz Rosji
Ukraina od miesięcy apeluje do USA, Wielkiej Brytanii i innych zachodnich sojuszników o złagodzenie restrykcji dotyczących użycia rakiet dalekiego zasięgu, aby mogły uderzać w cele w Rosji, które według Kijowa są wykorzystywane do przeprowadzania ataków.
Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł kraje zachodnie, że uważa uderzenia rakietowe dalekiego zasięgu za „bezpośredni udział” sojuszu wojskowego NATO w wojnie.
Zapytany w niedzielę przez dziennikarzy, czy podjął decyzję o zezwoleniu Ukrainie na użycie broni dalekiego zasięgu wyprodukowanej w USA, Joe Biden odpowiedział: „Nie”.
Trump wcześniej krytykował wsparcie USA dla Ukrainy i wypowiadał się z uznaniem o Putinie, ale powiedział, że „prawdopodobnie” spotka się z Zełenskim. Były prezydent wcześniej sygnalizował swój własny plan zakończenia wojny „w ciągu 24 godzin”, jeśli zostanie ponownie wybrany w listopadzie.