Wstęp do wojny Rosji z NATO? Kreml wprowadzanie "ruskiego miru" nazywa "walką z nazizmem"

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Obrońcy Ukrainy już ponad 700 dni walczą z "ruskim mirem"
Obrońcy Ukrainy już ponad 700 dni walczą z "ruskim mirem" Fot. 30. Oddzielna Brygada Zmechanizowana
Kreml mógł uznać, że narracja o rzekomej walce Rosji z nazizmem jest bardziej skuteczna niż ta odwołująca się do ideologii "ruskiego miru" - przypuszcza w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Putin oskarżył o "przyjęcie nazizmu" kraje bałtyckie. Kreml w ten sposób próbuje tworzyć tło informacyjne dla dalszej rosyjskiej agresji przeciwko krajom NATO - nie wykluczają eksperci amerykańskiego think tanku.

"Podczas obchodów 80. rocznicy zakończenia blokady Leningradu Władimir Putin, Alaksandr Łukaszenka i przedstawiciele Kremla mówili, że Rosja jest w egzystencjalnym konflikcie geopolitycznym z rzekomym współczesnym ruchem nazistowskim, który wykracza poza Ukrainę" - pisze ISW.

Putin oskarżył o "przyjęcie nazizmu" kraje bałtyckie - czytamy. Najprawdopodobniej Kreml w ten sposób próbuje tworzyć tło informacyjne dla dalszej rosyjskiej agresji przeciwko krajom NATO - nie wykluczają eksperci amerykańskiego think tanku.

ISW przypomina, że Kreml mówi o "denazyfikacji" Ukrainy, tłumacząc swoją napaść na ten kraj. Przedstawiciele władz rosyjskich już wcześniej nazywali nazistami kraje Zachodu, ale skoordynowana narracja, jaka wybrzmiała podczas sobotnich obchodów, może świadczyć o tym, że teraz nazistą będzie nazywany każdy, kogo uznają za przeciwnika, albo Zachód jako całość - ocenia ośrodek.

Jak zauważają analitycy, Putin od dawna próbuje zbudować dla Rosji ideologię, którą może wykorzystać do argumentowania geopolitycznej konfrontacji z Zachodem. W tym celu Kreml może w coraz większym stopniu sięgać po retorykę dotyczącą walki z nazizmem - dodaje ISW.

Eksperci nie wykluczają, że Kreml mógł uznać, że narracja o tym, że Rosja i inne kraje walczą z geopolityczną siłą nazistowską jest bardziej skuteczną linią narracyjną niż próba odwoływania się do obywateli Rosji i osób rosyjskojęzycznych na terytorium byłego ZSRS i Imperium Rosyjskiego z ideologią "ruskiego miru". Jako "ruski mir" Rosja określa domniemaną rosyjskojęzyczną wspólnotę kulturową krajów byłego ZSRS.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl