Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o jodze, ale boicie się zapytać

Redakcja
Osoby, które ćwiczą jogę, często wywołują wokół tego tajemniczą, uduchowioną atmosferę. Ale joga to przede wszystkim dobre, ogólnorozwojowe ćwiczenia bez ideologii

Są dwa momenty w roku, kiedy kluby fitness, siłownie i centra jogi przeżywają prawdziwe oblężenie: pierwsze dni stycznia i początek wiosny. W styczniu chcemy udowodnić sobie, że tym razem dotrzymamy podjętych postanowień, w kwietniu myślimy już o wakacjach nad morzem. Jedni ćwiczą na siłowni, inni z Ewą Chodakowską, jeszcze inni - zwykle ci, którym zależy nie tylko na zrzuceniu zbędnych kilogramów, ale i na lepszym zrozumieniu swojego ciała i... ducha - wybierają jogę. Piszemy, co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na pierwsze zajęcia.

Może nie jest stara jak świat, ale ma długą tradycję. "Joga jest jedną z najstarszych tradycji samodoskonalenia i wewnętrznego rozwoju kultywowaną przez człowieka" - czytamy na Joga-joga.pl, jednym z najpopularniejszych w Polsce portali poświęconych jodze.

Joga zajmuje się ciałem, ale przede wszystkim - umysłem. Jednym ze znaczeń tego słowa jest "ujarzmienie", rozumiane jako wzięcie w karby i zrozumienie ciał i umysłu. "Droga" - to drugie znaczenie tego słowa. Co oznacza? Że zaczynają praktykować jogę - jedną z jej wielu odmian - zaczynają jednocześnie swoistą podróż, przede wszystkim w głąb siebie. Trzecim znaczeniem pochodzącego z sanskrytu słowa "joga" jest zjednoczenie, czyli osiągnięcie spójności ciał i ducha. "Od zarania dziejów myśli i działania człowieka kierowały się ku osiągnięciu doskonałości, wewnętrznej spójności, poznaniu swej prawdziwej Natury, jedności z Najwyższym, połączenia z Bogiem".

Joga oznacza tę właśnie jedność. Jest ona bardzo praktycznym systemem osobistego rozwoju, który poprzez pracę z ciałem prowadzi do poprawy jakości życia i utrzymania ciała w zdrowiu" - piszą znawcy jogi na portalu Joga-joga.pl. Najstarsze ślady wskazujące na praktykowanie jogi zostały znalezione w okolicach doliny Indusu i pochodzą z ok. 2300-1500 p.n.e.
Pierwszym znanym ludzkości traktatem poświęconym jodze jest "Bhagawadgita", w którym opisane zostały wszystkie podstawowe nurty jogi - buddhijoga - joga rozumu, dźńanajoga - joga wiedzy, karmajoga - joga czynu, bhaktijoga - joga miłości i pobożności, dhjanajoga - joga medytacji oraz sannjasajoga - joga wyrzeczenia.

Jak wybrać właściwe dla nas zajęcia tak, żeby się nie zniechęcić, tylko osiągnąć założony plan? Przede wszystkim trzeba
wybrać szkołę, w której zajęcia dla zaawansowanych i początkujących prowadzone są osobno. - W dobrych szkołach zajęcia dla początkujących i zaawansowanych prowadzi się oddzielnie. Dobrze o szkole świadczy, jeśli zajęcia specjalistyczne typu: joga dla ciężarnych albo dla kręgosłupa prowadzą doświadczeni nauczyciele lub osoby z wyższym stopniem nauczycielskim - powiedziała w wywiadzie dla portalu Joga.org.pl joginka Katarzyna Pilorz. Instruktorka poleca też wykupienie lekcji indywidualnej, podczas której można sprawdzić, czy joga faktycznie jest dla nas. Co jeszcze?

1. Pamiętaj - każdy był kiedyś na swojej pierwszej lekcji, także instruktor. Jeśli więc nie jesteś w stanie idealnie wykonać asany ("króla gołębi z jedną nogą" czy "lotosu"), nie denerwuj się - to przyjdzie z czasem. Jeśli pojawi się zniechęcenie, pomyśl, że nie robisz tego po to, żeby inni uczestnicy zajęć podziwiali twoją sprawność, tylko dla siebie.

2. Lekcje jogi to nie rewia mody - możesz więc kupić najmodniejsze ubrania do ćwiczeń i najbardziej ekstrawagancką matę, pytanie brzmi jednak - po co? Na zajęcia zakładaj wygodne, luźne ubrania, pamiętaj jednak, że nie tańczysz hip-hopu - żeby móc skorygować twoje ewentualne błędy, nauczyciel musi widzieć twoje ciało. Metkom znanych designerów i szerokim dresom mówimy więc nie, wygodnym, oddychającym ubraniom - zdecydowane tak!

3. Wymówka: "Nie pójdę na zajęcia, bo nie mam maty" to żadna wymówka - większość szkół jogi zapewnia uczestnikom maty. Zwłaszcza tym początkującym, którzy dopiero zaczynają przygodę z jogą.

4. Żeby ćwiczyć jogę nie potrzeba wyrafinowanego, drogiego sprzętu - wystarczy mata, drewniana kostka do jogi, która ułatwia wykonywanie wielu pozycji, i koc. Kiedy staniesz się wytrwanym joginem, warto mieć swoje, choćby po to, by ćwiczyć w domu. Większość szkół zapewnia jednak tego rodzaju ekwipunek. Jeśli więc jesteś na początku drogi - nie ma sensu inwestować.

5. Nie musisz decydować się na pierwszą szkołę, do której trafisz. Twój instruktor będzie twoim nauczycielem, warto więc poświęcić trochę czasu na wybranie takiego prowadzącego, którego naprawdę lubisz.

6. Jeśli oczekujesz, że czeka cię zbiorowa medytacja i kręcenie młynków - zawiedziesz się. Generalna zasada jest taka, że wszyscy mają się dobrze czuć. Jeśli więc chcesz sobie pomruczeć albo głośno oddychać - bardzo proszę.

7. Początkującym trudno zorientować się, który rodzaj jogi byłby dla nich optymalny. Jak wybrać między Ashtanga joga, Vinyasa Joga, Sivananda Joga, Iyengar Joga i Kundalini Joga? Obco brzmiące nazwy nie ułatwiają wyboru. Joga Ashtanga to intensywne ćwiczenia, które pomagają oczyścić ciało i umysł z toksyn. To rodzaj jogi polecany tym, którzy szybko chcą zobaczyć efekty w postaci zwiększonej gibkości ciała i smuklejszej sylwetki. Uwaga - to jeden z najbardziej wymagających rodzajów jogi.

Vinyasa Joga to styl podobny do Ashtangi, jednak o wiele mniej rygorystyczny. Charakterystyczne jest połączenie oddechu z ruchem oraz sekwencyjność pozycji. Vinyasa uelastycznia, oczyszcza oraz wzmacnia ciało. Nie do przecenienia są także jej właściwości relaksacyjne.

Joga Iyengar ( od nazwiska nauczyciela B.K.S. Iyengara) to rodzaj jogi, w którym nacisk kładzie się na wewnętrzną dynamikę pracy. Czasami wydaje się statyczna, ze względu na długi czas przebywania w poszczególnych asanach. Ale w każdym przypadku może to być dobry relaks.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl