Wybory 2020: Głosowanie niepełnosprawnych. Jakie uprawnienia im przysługują?

TK
canva.com / Autor: Marcus Aurelius
Wybory prezydenckie 2020 odbędą się już 28 czerwca. Jakie uprawnienia mają wyborcy niepełnosprawni w czasie głosowania? Przypomnijmy, że osoby niepełnosprawne mają takie same prawo do wybierania prezydenta, jak osoby pełnosprawne. Jest dla nich przewidziana pomoc, aby mogły w pełni i w komfortowy sposób z tego prawa skorzystać.

Głosowanie niepełnosprawnych. Wybory prezydenckie 2020

Jak wynika z przepisów, osoby niepełnosprawne mogą korzystać przy głosowani z pomocy innych osób, które nie są członkami obwodowej komisji wyborczej i mężami zaufania kandydatów. Lokal wyborczy z kolei powinien być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i powinien znajdować się na parterze budynku.

Głosowanie korespondencyjne to prawo osób niepełnosprawnych

Osoba niepełnosprawna może skorzystać z prawa do głosowania korespondencyjnego i zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a.

Głosowanie korespondencyjne jest wyłączone w przypadku głosowania wodrębnych obwodach głosowaniautworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, domach studenckich lub zespołach domów studenckich, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w oddziałach zewnętrznych takiego zakładu i aresztu oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich, a także w przypadku udzielenia przez wyborcę niepełnosprawnego pełnomocnictwa do głosowania.

Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba zgłosić za pośrednictwem urzędu gminy najpóźniej do 16 czerwca 2020 roku.

Wyborca, który w dniu wyborów jest na kwarantannie, czy przebywa w izolacji może ten zamiarzgłosić najpóźniej do dnia 23 czerwca 2020 roku.

Jeżeli natomiast wyborca rozpoczął podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym dniu, może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do dnia26 czerwca 2020 r.

Wybory 2020: Głosowanie przez pełnomocnika

Osoba niepełnosprawna może również skorzystać z pomocy pełnomocnika, który w jej imieniu odda głos. Zazwyczaj jest to osoba bliska wyborcy.

Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.

Aby skorzystać z tej możliwości należy złożyć wniosek do wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta/gminy w której wybca jest wpisany do rejestru wyborców.

Wniosek należy złożyć najpóźniej do dnia 19 czerwca 2020 r.

Źródło: gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Kris Kristofferson

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl