Wybory 2020. Niektórzy zostali pozbawieni możliwości zagłosowania. "Jestem oburzona i wściekła"

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Okazuje się, że w Krakowie nie wszyscy mogli zagłosować
Okazuje się, że w Krakowie nie wszyscy mogli zagłosować fot. andrzej banas / polska press
Wybory prezydenckie 2020 cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. W Krakowie do spisu wyborców dopisała się rekordowo duża liczba osób - ponad 37 tysięcy. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mogli skorzystać ze swojego obywatelskiego prawa. Jedna z mieszkanek Krakowa, choć została poinformowana przez urząd miasta, że została dopisana do spisu wyborców, to w dzień wyborów odkryła, że tak się jednak nie stało. Kobieta nie mogła więc zagłosować. - Jestem oburzona i wściekła - pisze w mailu do nas.

FLESZ - Jakie kompetencje ma prezydent?

od 16 lat

Do Urzędu Miasta Krakowa przed wyborami wpłynęło ponad 37 tys. wniosków o dopisanie do spisu wyborców. - Poprzednie wybory parlamentarne były oceniane jako rekordowe, wniosków takich było wtedy 25 tys. - zaznaczał kilka dni temu sekretarz miasta Antoni Fryczek.

Okazało się jednak, że nie wszyscy, którzy zostali dopisani do spisu wyborców, mogli zagłosować. Taki los spotkał Panią Weronikę, która swój problem opisała w mailu do naszej redakcji. Poprosiliśmy także urząd miasta o ustosunkowanie się do tej sprawy.

Pani Weronika nie mogła zagłosować w niedzielnych wyborach prezydenta Polski, choć była rzekomo dopisana do spisu wyborców w Krakowie. Kobieta, po złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców drogą elektroniczną (ePuap), 16 czerwca dostała informację z Urzędu Miasta Krakowa, że została dopisana do spisu.

- Co więcej, otrzymałam informację, iż "jest już Pani ujęta w stałym rejestrze wyborców pod wskazanym adresem na podstawie złożonego wniosku o dopisanie do rejestru wyborców Gminy Miejskiej Kraków". Jednakże dziś, w dniu wyborów prezydenckich, chciałam upewnić się, że pójdę do odpowiedniego lokalu wyborczego i przypadkiem trafiłam na podstronę Urzędu Gminy, gdzie można sprawdzić swój wpis do rejestru wyborców. Niestety, po wpisaniu swojego nr PESEL oraz kodu z obrazka, za każdym razem wychodziła mi wiadomość, iż nie jestem ujęta w rejestrze wyborców w tej Gminie - informuje nas Pani Weronika.

Koniec końców kobieta nie mogła więc zagłosować w wyborach. - Odebrano mi możliwość głosowania w wyborach, mimo tego, że spełniłam wszelkie wymogi i dostałam potwierdzenie wpisu do rejestru wyborców. Abstrahując od faktu, iż samo elektroniczne wpisanie się do rejestru jest drogą przez mękę i wielu moim znajomym się to nie udało, pomimo poprawnego wypełnienia formularzy i załączenia odpowiednich dokumentów, to jeszcze się okazuje, że wcale nie można mieć pewności, iż urzędnik dokonał swojej pracy w sposób prawidłowy - pisze Pani Weronika.

- Jest to jawne naruszenie moich praw jako wyborcy, jestem oburzona i wściekła, że nie mogę wypełnić swojego obywatelskiego obowiązku. Nie mogę już dziś pojechać do swojego rodzinnego miasta, aby zagłosować, tak więc mój głos nie będzie oddany. Ciekawe ilu jeszcze ludzi jest w podobnej sytuacji - zastanawia się poszkodowana mieszkanka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wybory 2020. Niektórzy zostali pozbawieni możliwości zagłosowania. "Jestem oburzona i wściekła" - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Małgorzata Felger

5 czerwca za pośrednictwem ePuap zgłosiłam prośbę o zmianę komisji wyborczej gdyż poruszam sie na wózku inwalidzkim a przypisana mi komisja ma schody. Zgłosiłam jako adres pobytu budynek komisji wyborczej w której juz głosowałam w latach ubiegłych. System ePuap zmienił we wniosku numer budynku. Do dnia wyborów nie dostałam potwierdzenia za pośrednictwem ePUAP czy żadnym innym, ale upewniłam sie w Urzedzie Miasta że zostałam przepisana do Komisji 156... co niewiele mi mówiło. W dniu wyborów pojechałam do wybranego lokalu dostosowanego do moich ograniczeń w poruszaniu się. Ale okazało sie że nie ma mnie w ich spisie. Byli na tyle uprzejmi że sprawdzili gdzie jestem wpisana. Z determinacja pojechałam do wskazanej komisji, a tam okazało sie ze posiada bariery architektoniczne czyli schody. Przewodnicząca komisji przez 2 godziny nie znalazła... bo tez nie bardzo szukałą sposobu jak mi umożliwić czy ułatwić oddanie głosu. Przyjechał kierowca który pomagał osobom niepełnosprawnym w dotarciu na głosowanie ale nie pozwolono mu zagłosować w moim imieniu. Wymyśliłam żeby pojechał do mojego domu i przywiózł podjazdy którymi pokonuję schody w podobnych sytuacjach. I wreszcie po ponad 2 godzinach kombinowania udało mi sie oddać głos. Choć członkowie komisji w Technikum łączności przy Monte Casino w Krakowie palcem nie kiwnęli aby mi pomóc. A woźna tejże szkoły wręcz próbowała mi to uniemożliwić. Cholernie przykre... XXI wiek, środek Europy a jak w średniowieczu :-(((((((

Wróć na i.pl Portal i.pl