We wtorek lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz przyjechał do Wielkopolski. Prezes PSL pojawił się w Koninie, Środzie Wielkopolskiej, Poznaniu, a także w Nowym Tomyślu. W stolicy Wielkopolski spotkał się nie tylko z działaczami partii, ale także przedsiębiorcami oraz rzemieślnikami.
Kosiniak-Kamysz odnosił się w dużej mierze do zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości, które zamierza w najbliższych latach podnieść pensję minimalną. Przypomnijmy, że na sobotniej konwencji partia rządząca zapowiedziała, że wzrośnie ona od 1 stycznia 2020 r. do 2,6 tys. zł, do końca 2020 r. do 3 tys.zł, a do końca 2023 r. do 4 tys. zł.
– Spotkanie z pracodawcami i rzemieślnikami jest odpowiedzią na ryzyko upadku tysięcy firm polskich, zakładów rzemieślniczych, sklepików osiedlowych, warsztatów, czyli wszystkiego co jest solą naszej ziemi. To nie koncerny zagraniczne i inwestycje państwowe są ostoją gospodarki – mówił w Poznaniu W. Kosiniak-Kamysz.
Zobacz więcej: PENSJA MINIMALNA 2020 - zarobki NETTO (na rękę) i BRUTTO - ile wyniesie najniższa krajowa za pracę na etat i stawka na godzinę?
Lider ludowców zapowiedział, że chce aby mali i średni przedsiębiorcy byli zwolnieni ze składki ZUS.
– Tymczasem prezes Kaczyński proponuje, by uwolnić ZUS, czyli stworzyć możliwość pobierania większych danin państwowych. To zaoranie polskiej przedsiębiorczości – tłumaczył.
Sprawdź też:
Prezes PSL zwrócił również uwagę na zbyt liczne kontrole przedsiębiorców.
– Urzędy mają im pomagać, a nie przeszkadzać – podkreślił.
Zdaniem W. Kosiniaka-Kamysza kwestie dotyczące pensji minimalnej powinny być dyskutowane podczas spotkań Rady Dialogu Społecznego, a nie w gabinecie Jarosława Kaczyńskiego przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Równie krytycznie do propozycji PiS odniósł się także ekonomista związany z Kukiz’15 dr Dariusz Grabowski.
– Mam wrażenie, że rządzącym kończy się kiełbasa wyborcza, więc przygotowali danie pod tytułem „obdzieranie ze skóry polskich przedsiębiorców”. Żadna z zapowiedzi nie była konsultowana z tym środowiskiem. To dla przedsiębiorców czas pogardy i lekceważenia – mówił.
Zobacz zdjęcia ze spotkania:
Sprawdź też:
W Poznaniu zaprezentowano także kandydatów PSL-Koalicji Polskiej do Sejmu. Jak wiadomo, jej liderem jest wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.
Czytaj też: Wybory parlamentarne 2019. Wojciech Jankowiak: Nie śpiewam i nie tańczę. Jestem samorządowcem
Z drugiego miejsca wystartuje przedstawiciel przedsiębiorców Włodzimierz Zydorczak, z trzeciego - Julia Krakowiak, z czwartego - Marcin Kalemba, z piątego - Marek Baumgart. Na dalszych miejscach znaleźli się Agnieszka Brzezińska, Arkadiusz Błochowiak, Grażyna Manikowska-Krawiec, Sylwester Pawałowski, Wojciech Wośkowiak, Aneta Wicher, Szymon Frąckowiak, Urszula Kaczmarek, Miranda Pawłowska, Rafał Klimek, Michał Tomczak, Martyna Włodarczyk, Olga Kostaniak, Marek Beer oraz Paweł Siemiński.
Zobacz listę wszystkich kandydatów do Sejmu z Poznania:
Wybory do Sejmu 2019: Kandydaci z Poznania - sprawdź listy w...
Sprawdź też:
