W niedzielnym wyścigu mierzą się zwycięzca pierwszej tury Anze Logar, którego 23 października poparło około 34 proc. głosujących. Jego przeciwniczką jest prawniczka Natasza Pirc Musar, na którą w pierwszej turze oddało głos około 27 proc. wyborców.
Słowenia. Druga tura wyborów prezydenckich
W pierwszej turze startowało jednak dwóch kandydatów z obozu liberalno-lewicowego, którzy rywalizowali między sobą o wejście do końcowego głosowania. Pirc Musar wyprzedziła socjaldemokratę Milana Brgleza, który otrzymał 16 proc. głosów. Przewidywano, że głosy jego wyborców pomogą gładko wygrać liberalnej Pirc Musar w drugiej turze, jednak ostatnie badania opinii publicznej pokazywały, że różnica pomiędzy nią a Logarem jest mniejsza, niż się spodziewano.
Według sondażu przeprowadzonego przez telewizję RTV Slovenija i instytut Valicon, opublikowanego na kilka godzin przed sobotnią ciszą wyborczą, Pirc Musar może liczyć na poparcie na poziomie 56 proc., podczas gdy na Logara chce głosować 44 proc. wyborców; margines błędu to 2,9 proc. Frekwencja może wynieść około 50 proc. Jeśli będzie dużo niższa, Logar ma szanse na zwycięstwo – przewidują komentatorzy.
Wybory prezydenckie w Słowenii. Natasza Pirc Musar kontra Anze Logar
Natasza Pirc Musar, popierana przez środowiska lewicowe i ekologiczne, była w przeszłości prezenterką telewizyjną, pełniła także rolę krajowego komisarza ds. informacji i stała na czele Słoweńskiego Czerwonego Krzyża. W trakcie kariery prawniczej reprezentowała między innymi żonę byłego prezydenta USA Melanię Trump. Jeśli wygra wybory, będzie pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Słowenii.
Z kolei popierany przez konserwatywną Słoweńską Partię Demokratyczną (SDS) Anze Logar był w latach 2020-2022 ministrem spraw zagranicznych w rządzie Janeza Janszy. Jego partia przegrała jednak kwietniowe wybory parlamentarne i oddała władzę centrolewicowej koalicji pod wodzą Ruchu Wolności nowego premiera Roberta Goloba.
Uprawnionych do głosowania jest 1,69 mln obywateli. Niektórzy z nich oddali swój głos kilka dni temu, bowiem od środy do piątku w Słowenii trwało wczesne głosowanie. Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, z możliwości wcześniejszego oddania głosu skorzystało prawie 77 tys. wyborców (4,8 proc.).
Lokale wyborcze planowo mają zamknąć się w niedzielę o godz. 19. Druga kadencja obecnego prezydenta Boruta Pahora upływa 22 grudnia.
Źródło:
