Wybory zarządu województwa i marszałka województwa

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Zarówno marszałek, jak i pozostali członkowie zarządu mogą być wybrani spoza sejmiku województwa
Zarówno marszałek, jak i pozostali członkowie zarządu mogą być wybrani spoza sejmiku województwa Fot. Przemysław Świderski
Samorząd województwa jest kluczowym elementem administracyjnym w Polsce, który zarządza sprawami regionu na poziomie wyższym niż gmina czy powiat. Centralną postacią w tej strukturze jest marszałek województwa, przewodniczący zarządu województwa, który jest odpowiednikiem premiera rządu na skalę regionalną. Stanowisko marszałka województwa zostało utworzone w wyniku reformy administracyjnej kraju w 1998 roku, co stało się kamieniem milowym w rozwoju polskiej samorządności i decentralizacji władzy.

Spis treści

Marszałek województwa jest nie tylko kierownikiem urzędu marszałkowskiego, ale również reprezentuje województwo na zewnątrz, zarządza bieżącymi sprawami regionu i sprawuje nadzór nad pracownikami urzędu oraz kierownikami wojewódzkich jednostek organizacyjnych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej procedurom powołania i odwołania marszałka oraz jego podstawowym uprawnieniom, a także skupimy się na funkcjonowaniu i wyborach zarządu województwa.

Powołanie i odwołanie marszałka województwa

Wybór marszałka województwa to moment decydujący o kierunku rozwoju regionu i jest dokonywany przez sejmik województwa podczas sesji w tajnym głosowaniu spośród nieograniczonej liczby kandydatów. Ciekawostką jest, że marszałek województwa nie musi być członkiem sejmiku, co otwiera pole dla szerokiej gamy kandydatów. Aby zostać wybranym, kandydat musi zdobyć większość bezwzględną głosów ustawowego składu sejmiku. Proces ten jest demokratyczny i zapewnia, że wybrana osoba ma silne poparcie wśród reprezentantów regionu. W przypadku, gdy pełny zarząd województwa nie zostanie wybrany w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia wyników wyborów, sejmik rozwiązuje się, co prowadzi do wyborów przedterminowych. Sejmik województwa może również odwołać marszałka, jeśli nie zostanie mu udzielone absolutorium lub na podstawie wniosku złożonego przez co najmniej 1/4 jego składu. Odwołanie wymaga większości 3/5 głosów w tajnym głosowaniu i jest przeprowadzane po zapoznaniu się z opinią komisji rewizyjnej. Jeśli wniosek o odwołanie marszałka nie uzyska wymaganej większości, kolejne podejście do odwołania może być podjęte nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy.

Skład i wybory zarządu województwa

Zarząd województwa, składający się z pięciu członków, w tym marszałka jako przewodniczącego, wicemarszałków i pozostałych członków, jest organem wykonawczym samorządu województwa. Ten regionalny odpowiednik Rady Ministrów jest kolegialnym ciałem odpowiedzialnym za zarządzanie sprawami województwa. Wybór członków zarządu, oprócz marszałka, odbywa się na wniosek marszałka w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów. Zarówno marszałek, jak i pozostali członkowie zarządu mogą być wybrani spoza sejmiku województwa, co pozwala na zatrudnienie ekspertów i specjalistów w danych dziedzinach. Zarząd województwa podejmuje decyzje większością głosów, a w przypadku remisu decyduje głos marszałka.

Kompetencje zarządu województwa

Zarząd województwa posiada szerokie kompetencje do wykonywania zadań samorządu województwa, które nie są zastrzeżone dla sejmiku czy jednostek organizacyjnych. Do głównych zadań zarządu należy wykonywanie uchwał sejmiku, gospodarowanie mieniem województwa, przygotowywanie projektu budżetu i jego realizacja, opracowywanie strategii rozwoju i programów wojewódzkich, a także kierowanie działalnością jednostek organizacyjnych. Zarząd odpowiada również za współpracę międzynarodową i regionalną, co ma na celu promowanie województwa i realizację projektów transgranicznych oraz współpracy międzyregionalnej.

Proces wyborczy i działanie zarządu województwa

Wybory zarządu województwa są organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a nadzór nad nimi sprawują komisarze wyborczy. Proces wyborczy odbywa się w sposób uporządkowany i transparentny, zgodnie z przepisami prawa. Decyzje zarządu są podejmowane w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa przewiduje głosowanie tajne, a w przypadku równości głosów decydujący jest głos marszałka. Skarbnik województwa uczestniczy w pracach zarządu i ma głos doradczy, co zapewnia fachowe wsparcie w kwestiach finansowych. Statut województwa określa szczegółowe zasady i tryb działania zarządu, co pozwala na dostosowanie pracy do specyfiki regionu.

Wybory zarządu województwa i marszałka województwa są niezwykle ważne dla funkcjonowania samorządu terytorialnego i mają wpływ na rozwój całego regionu. Marszałek i zarząd województwa pełnią rolę liderów regionalnych, którzy kierują polityką rozwojową, zarządzaniem publicznymi zasobami i reprezentacją województwa na zewnątrz. Wybory te dają mieszkańcom możliwość wpływania na kształtowanie przyszłości ich województw, dlatego ważne jest, aby proces ten był przeprowadzany w sposób uczciwy i przejrzysty, a wybrani przedstawiciele byli kompetentni i zaangażowani w swoją pracę.

W SKRÓCIE

1. Jakie są główne obowiązki marszałka województwa?

Marszałek województwa przewodniczy zarządowi województwa, organowi wykonawczemu samorządu wojewódzkiego, organizuje pracę zarządu oraz urzędu marszałkowskiego, kieruje bieżącymi sprawami województwa oraz reprezentuje je na zewnątrz. Jest także kierownikiem urzędu marszałkowskiego, zwierzchnikiem służbowym jego pracowników oraz kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, mając kompetencje do wydawania decyzji w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej.

2. W jaki sposób odbywa się wybór marszałka województwa?

Marszałka województwa wybiera sejmik województwa w tajnym głosowaniu spośród nieograniczonej liczby kandydatów zgłoszonych przez radnych sejmiku. Marszałek nie musi być radnym sejmiku. Wybrany jest kandydat, który otrzyma większość bezwzględną głosów ustawowego składu sejmiku.

3. Jakie są procedury odwołania marszałka województwa?

Marszałek województwa może zostać odwołany przez sejmik województwa z powodu nieudzielenia absolutorium lub na wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu sejmiku. Odwołanie następuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu sejmiku w głosowaniu tajnym.

4. Jak skonstruowany jest zarząd województwa i jak przebiega proces wyborczy?

Zarząd województwa składa się z 5 osób: marszałka, wicemarszałka lub 2 wicemarszałków i pozostałych członków. Wyboru członków zarządu dokonuje sejmik województwa na wniosek marszałka, w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów. Zarząd jest organem kolegialnym, decyzje podejmuje większością głosów w obecności co najmniej połowy składu zarządu.

5. Jakie są kompetencje zarządu województwa?

Zarząd województwa wykonuje zadania samorządu województwa niezastrzeżone dla sejmiku województwa i wojewódzkich jednostek organizacyjnych. Obejmują one m.in. wykonywanie uchwał sejmiku, gospodarowanie mieniem województwa, przygotowywanie projektu i realizację budżetu województwa, opracowywanie strategii rozwoju województwa, a także kierowanie działalnością wojewódzkich jednostek organizacyjnych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

rs

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl