Niektórzy śniadanie redukują do filiżanki kawy lub herbaty, inni wychodzą z domu z zupełnie pustym żołądkiem. Według lekarzy i dietetyków to duży błąd. Warto wstać wcześniej i poświęcić 15 minut na zjedzenie pożywnego śniadania, gdyż niesie ono ze sobą wiele korzyści dla organizmu na cały dzień.
Potrzebujemy śniadania, by dobrze sobie radzić w ciągu dnia
Po nocnym odpoczynku organizm potrzebuje pożywienia. Mózg zaczyna wysyłać sygnały do całego ciała, aby zaczęło działać. Ale aby prawidłowo funkcjonowało i przetrwało resztę dnia musimy dostarczyć mu składniki odżywcze. Według badań opublikowanych przez Cambridge University Press dzieci, które nie jedzą prawidłowo śniadania, nie radzą sobie dobrze w szkole i to samo dotyczy dorosłych w pracy.
Wyniki badań naukowców z University of Surrey i University of Aberdee sugerują natomiast, że pomijanie śniadania wiąże się ze zwiększonym o 27% ryzykiem chorób serca, o 21% wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2 u mężczyzn i o 20% wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2 u kobiet.
Co jeść zatem na śniadanie?
W niektórych kulturach np. w Stanach Zjednoczonych, dzień zaczyna się od spożywania dużych ilości tłuszczu i cukru, w innych - zwłaszcza na południu Europy - rano spożywa się głównie owoce i soki.
Śniadanie może składać się ze wszystkich produktów, które lubimy, takich jak: naturalny sok owocowy, płatki śniadaniowe, kanapki z szynką i serem, herbata itp. Ważne, by zachować w tym wszystkim równowagę, dbając o jakość i ilość przyjmowanego pokarmu. Idealne śniadanie powinno zawierać:
- Błonnik - znajdziemy go w pełnoziarnistym pieczywie, płatkach zbożowych, czy owocach. Jest on potrzeby, by nasz układ trawienny pracował optymalnie
Witaminy i minerały - ich źródłem są owoce, soki lub naturalne koktajle.
Nabiał - czyli sery, jogurty i mleko. Te produkty są bogate w białko, witaminy i wapń
Węglowodany - przekształcane w glukozę dają energię potrzebną do aktywacji metabolizmu.
Jak widać zjedzenie pożywnego śniadania nie jest niczym skomplikowanym, a pomaga rozpocząć dzień w lepszym nastroju i z energią niezbędną do działania. Warto więc nie pomijać tego zdrowego nawyku i przekazać go również naszym dzieciom.
