Spis treści
Sejm jednogłośnie uchwalił nowelizację Kodeksu Pracy
Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej oceniła, że „to nie jest projekt, który może czekać”.
– Każdy dzień opóźnienia to czas stracony dla tysięcy rodzin w całej Polsce. Odbyliśmy szereg konsultacji, aby stworzyć przepisy odpowiadające na realne potrzeby. Doświadczenia rodzin przekuliśmy w konkretny projekt – podkreśliła.
Wiceministra dodała, że liczymy na szybkie procedowanie w Senacie, a potem na szybki podpis prezydenta.
Wcześniej Sejm przyjął poprawki do projektu nowelizacji zgłoszone przez KO podczas drugiego czytania. Zgłaszając je, Barbara Dolniak poinformowała, że mają charakter legislacyjny, porządkujący i ujednolicający, jedna zaś usuwa w projekcie błąd o charakterze technicznym. Poprawki były głosowane w blokach.
Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Ile wyniesie?
Zgodnie z nowelizacją wydłużony zostanie urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu.
W przypadku rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które w dniu narodzin ważyły mniej niż 1000 g, będzie to maksymalnie 15 tygodni. Dla rodziców dzieci, które przyszły na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji – maksymalnie osiem tygodni.
Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia lub 15. tygodnia po porodzie będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia. Regulacja ta uwzględnia przerwy między kolejnymi hospitalizacjami dziecka.
Urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym i adopcyjnym.
Zmieni się także wysokość zasiłku macierzyńskiego w czasie dodatkowego urlopu – wyniesie on 100 proc. podstawy zasiłku.
Ile wcześniaków rodzi się w Polsce?
Projekt jest odpowiedzią na petycję, która wpłynęła w listopadzie 2023 roku. do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jej autorem była Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. Podpisy pod nią złożyło blisko 16 tys. osób.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 roku urodziło się w Polsce ponad 270 tys. dzieci, z czego blisko 20 tys. przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży.