Oprócz potwierdzonego (przez odpowiedni organ NFZ, KRUS, ZUS) skierowania, trzeba zabrać ze sobą aktualne wyniki podstawowych badań: morfologii krwi, OB, badania moczu, prześwietlenie płuc, wynik EKG. Dzieciom nie wykonuje się RTG płuc i EKG, ale dodatkowo badanie kału na obecność pasożytów.
Dzięki skierowaniu lekarskiemu można obniżyć koszt pobytu i leczenia w sanatorium, ponieważ wtedy ponosi się tylko część kosztów. Do sanatorium można też wyjechać indywidualnie, nie starając się o skierowanie od lekarza, ale wtedy trzeba ponieść wszystkie koszty takiego leczenia.
Leczenie uzdrowiskowego ma wielu zwolenników, którzy doceniają jego zalety. Wyjazd uzdrowiskowy pomaga dzieciom przy leczeniu dokuczliwych zapaleń dróg oddechowych i przeziębień, uporczywych angin, astmy i alergii. Każdy dorosły wśród szerokiej oferty znajdzie odpowiednie uzdrowisko, w którym podleczy swe schorzenia.
Ale warto pamiętać, że historia lecznictwa uzdrowiskowego liczy wiele lat, bo ludzie już dawno zauważyli, że natura leczy. Zbawienny wpływ naturalnych elementów środowiska naturalnego, a przede wszystkim wód, borowin i klimatu, znano od wieków. Zazwyczaj jako pierwsi z leczniczych "cudownych" źródełek lub okładów korzystali tylko miejscowi, ale dobre wieści potrafią roznosić z prędkością błyskawicy - coraz częściej zaczynali przyjeżdżać chorzy, których sprowadzała do tych miejsc nadzieja na wyzdrowienie.
Najpierw pomieszkiwali u miejscowych, czasami w dość skromnych warunkach, ale wkrótce dzięki przedsiębiorczości ludzi powstawały pensjonaty z odpowiednio wyposażonymi pokojami, specjalne łazienki do leczniczych kąpieli i inne obiekty uzdrowiskowe. Początkowo skromne, później coraz okazalsze i bogatsze - zadowoleni kuracjusze potrafili być wdzięczni.
Największą popularnością uzdrowiska cieszyły się w XVIII i XIX w., kiedy to "wyjazd do wód" świadczył o pozycji towarzyskiej i w pewnych kręgach był wręcz obowiązkowy.
Z tego okresu pochodzą najpiękniejsze obiekty zdrojowe w polskich uzdrowiskach, wtedy też nastąpił ich największy rozwój - właściciele tych terenów potrafili nawet specjalnie zbudować linię kolejową, aby tylko zachęcić bogatych kuracjuszy do odwiedzin. Kiedy walory leczenia uzdrowiskowego potwierdziła "poważna" medycyna i badania naukowe, powstał nawet specjalny dział medycyny uzdrowiskowej.
CZYTAJ TEŻ:
Jak czytać wyniki badań laboratoryjnych
Co zabrać ze sobą do uzdrowiska
Najpiękniejsze polskie uzdrowiska
