Chodzi o wypadek, do którego doszło trzy tygodnie temu, w niedzielę (23 maja) o godz. 7:45 na drodze powiatowej między Kozłowicami a Jamami w gminie Gorzów Śląski.
Skoda octavia wypadła z drogi, skosiła kilka słupków, odbiła się od pnia drzewa, przez co znalazła się znowu na drodze. W środku były trzy osoby: dwaj mężczyźni w wieku 32 i 34 lat oraz 29-letnia kobieta. Kobieta była zakleszczona w samochodzie, trzeba było ją wyciągać.
Sprawa wypadku w Kozłowicach jest bardzo głośna, ponieważ uczestnikami wypadku byli znani mieszkańcy Olesna: syn lokalnego polityka oraz syn miejscowego przedsiębiorcy.
Kierowca prawdopodobnie był pijany, ale nie wiadomo, kto nim był. Żadna z trzech osób podróżujących autem nie przyznaje się do winy. Wszyscy troje stracili pamięć i nie pamiętają wypadku ani wcześniejszej jazdy.
- Podczas przesłuchań wszyscy uczestnicy tego zdarzenia zeznali, że nie pamiętają przebiegu zdarzenia - mówi Krzysztof Grajcar, szef prokuratury rejonowej w Oleśnie. - Zebraliśmy liczne ślady biologiczne, które będą kluczowe w tym dochodzeniu. Wiele wskazuje, że uda się ustalić, która z tych osób kierowała pojazdem.
- Dochodzenie prowadzone jest w sprawie przestępstwa z art. 177 w związku z art. 178 Kodeksu karnego, czyli spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego - dodaje prokurator Krzysztof Grajcar.
Prokuratura zabezpieczyła dokumentację medyczną. Biegli ustalą czy był to wypadek, czy tylko kolizja.
Kiedy na miejsce wypadku przyjechali policjanci, żadna z trzech osób w aucie nie przyznała się do tego, że prowadziła.
W takich przypadkach policja ma prawo zatrzymać takie osoby do 48 godzin, aż złożą zeznania. Chodzi o to, żeby nie porozumiewały się między sobą i nie uzgadniały zeznań.
Na zatrzymanie uczestników wypadku nie zgodził się jednak lekarz. Orzekł on, że brak jest możliwości zatrzymania ze względu na obrażenia i podejrzenie ciężkich urazów. Podejrzenia te jednak nie potwierdziły się. Jeszcze w niedzielę wszystkich troje uczestników wypadku wypisało się ze szpitala na własne żądanie.
Mimo, że minęły trzy tygodnie, nadal nie wiadomo oficjalnie czy uczestnicy wypadku byli pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
- Na miejscu od uczestników tego wypadku została pobrana krew do badania na zawartość alkoholu oraz środków odurzających i substancji psychotropowych - mówi st. asp. Stanisław Filak, rzecznik komendy policji w Oleśnie. - Próbki krwi zostały przesłane do Centralnego Laboratorium Kryminalistyki we Wrocławiu. Nie ma jeszcze wyników.
Przesłuchani zostali już świadkowie. Pobrana została jednak próbka krwi z poduszki powietrznej na kierownicy. Śledczy ustalili już, jakie miejsca zajmowali podróżujący w aucie. Zbadano ślady biologiczne z wszystkich poduszek powietrznych, które wystrzeliły.
Wiele informacji śledczy mogą odczytać z samochodu. Skoda octavia to nowiutkie auto, rocznik 2021, naszpikowane elektroniką. To samochód sam wysłał zawiadomienie o wypadku wraz z położeniem GPS, dzięki czemu służby ratownicze przyjechały szybko na miejsce.
COMPONENT {"params":{"text":"Kodeks karny","id":"kodeks-karny"},"component":"subheading"}
Art. 177. Spowodowanie wypadku w ruchu
§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 spowodowanie średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu § 1,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.Art. 178. Zaostrzenie karalności wobec sprawcy katastrofy w ruchu lub wypadku w ruchu
§ 1. Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone (...) w art. 177 spowodowanie wypadku w ruchu znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę (...)
§ 2. (uchylony)Art. 42. Zakaz prowadzenia pojazdów
§ 2. Sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego (...) w art. 177 spowodowanie wypadku w ruchu.
