
Partie polityczne muszą publikować rejestr umów
Sprawę rejestru umów, zawieranych przez ugrupowania reguluje artykuł 27a. Ustawy o partiach politycznych. Zgodnie z jego punktem pierwszym:
„Partia polityczna jest obowiązana do prowadzenia i bieżącego aktualizowania rejestru umów. Rejestr umów jest zbiorczym zestawieniem informacji o umowach zawartych przez partię polityczną.”
Za nie opublikowanie rejestru grozi kara finansowa. Mówi o tym artykuł 27c. ustawy:
„Kto nie wykonuje lub nie dopuszcza do wykonania obowiązku prowadzenia, aktualizacji lub udostępnienia rejestru wpłat, o którym mowa w art. 25 ust. 6, lub rejestru umów, o którym mowa w art. 27a ust. 1, albo podaje w nich nieprawdziwe dane, podlega karze pieniężnej w wysokości stanowiącej 50% wysokości wpłat lub wartości przedmiotu umów, co do których nie wykonano lub nie dopuszczono do wykonania obowiązku prowadzenia, aktualizacji lub udostępnienia rejestru, jednakże nie niższej niż 1000 zł i nie wyższej niż 30 000 zł.”
Rejestr umów PO
Rejestr umów należy opublikować w Biuletynie Informacji Publicznej. Platforma Obywatelska zamieszcza go również na swojej stronie internetowej.
Większość umów, jakie zawarła PO, dotyczy spraw drobnych, takich jak umowy telekomunikacyjne, zakup artykułów i sprzętu biurowego, wynajem sal na spotkania czy na przykład prowadzenie rachunku bankowego. Platforma często wynajmuje pomieszczenia od instytucji samorządowych, głównie tych, w których jej politycy lub sprzymierzeńcy sprawują władzę.
Partia wzięła także kredyt obrotowy w mBanku. Jego wysokość, według rejestru umów, to 10 mln złotych.
W rejestrze znaleźć też można „ekspertyzy polityczno-społeczne”. PO w tej sprawie współpracuje z kilkoma podmiotami. Są to:
- Mantle Poland sp. z o. o.
- Opinia24
- IPSOS sp. z o. o.
Te usługi są już znacznie droższe, ich koszt waha się do ok. 10 tysięcy do nawet ponad 169 tys. złotych.
Umowy PO z mediami
Największa partia opozycyjna podpisała także umowy z firmami medialnymi. W rejestrze znaleźć można kontrakty na emisje materiałów partii w internecie oraz telewizjach. Wśród mediów i wydawnictwa, z którymi Platforma Obywatelska zawarła takie umowy są:
- Polsat
- Ringier Axel Springer Polska
- TVN
- Wirtualna Polska
Sumy, jakie PO płaci za takie umowy to zazwyczaj kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Są także umowy z firmami, które tworzą dla partii materiały, takie jak spoty. Za produkcję jednego PO zapłaciła firmie Telewizja Echo24 sp. z o. o. ponad 118 tysięcy złotych.
Przygotowania do kampanii wyborczej
Najdroższe umowy, jakie podpisała Platforma Obywatelska dotyczą przyszłości i zbliżającej się oficjalnej kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi 2023, konkretnie między 1 września a 15 października.
Są to umowy z firmami:
- Cityboard Media sp. z o. o.
- Mini Media sp. z o. o.
Pierwsza opiewa na ponad 1,5 miliona złotych, druga zaś na sumę powyżej 1,2 mln złotych. Cityboard Media na swojej stronie pisze, że jest „liderem rynku reklamy zewnętrznej w Polsce”, Mini Media także zajmuje się tą branżą.
Marsz 4 czerwca
Niektóre z umów partii Donalda Tuska dotyczyły także bezpośrednio organizowanego przez Platformę Obywatelską Marszu 4 czerwca, który odbył się w Warszawie.
Ponad 1,6 mln złotych otrzymał Dom Mediowy AM Studio, za „organizację i przeprowadzenie imprezy” właśnie 4 czerwca.
PO wynajęła także autobusy oraz zapłaciła za „usługi transportowe”, by uczestnicy mogli przyjechać na miejsce.
Cały rejestr umów Platformy Obywatelskiej można znaleźć na stronie internetowej tej partii.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
lena