Zadławienie - pierwsza pomoc

Jolanta Bąk
shutterstock
Jeśli do dróg oddechowych dostanie się ślina, kawałek pokarmu lub cokolwiek innego poza powietrzem, grozi to niedotlenieniem organizmu, a nawet zatrzymaniem akcji serca.

Dorośli zadławiają się najczęściej jedzeniem, dzieci - przedmiotami wkładanymi do buzi.
Jeśli poszkodowany dusi się, z trudem łapie powietrze, próbuje odkrztusić, zaczyna sinieć lub czuje narastający ucisk w gardle, konieczna jest pomoc. Gdy poszkodowany jest przytomny, trzeba stanąć za nim, jedną ręką nachylić go do przodu (dzięki temu przeszkoda w drogach oddechowych nie przesunie się niżej), a nasadą drugiej ręki uderzyć kilka razy po plecach między łopatkami. Małe dzieci można przełożyć przez kolano i uderzyć dłonią między łopatkami. Jeśli to nie pomaga, a dziecko straci przytomność, trzeba rozpocząć akcję reanimacyjną i wezwać lekarza.
Jeśli u osoby dorosłej klepanie po plecach nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy zastosować
tzw. chwyt Heimlicha (nie stosować wobec kobiet w ciąży). Trzeba stanąć za plecami krztuszącego się i objąć go rękoma w okolicach nadbrzusza. Zwinąć rękę w pięść i przycisnąć ją w połowie odległości między mostkiem a pępkiem. Wykonać energiczny ruch do wewnątrz i ku górze. Gdy nie pomogło, na przemian uderzać 5 razy w plecy i wykonywać 5 chwytów Heimlicha. Jeśli poszkodowany stracił przytomność, należy podjąć zabiegi reanimacyjne i natychmiast wezwać karetkę pogotowia.

CZYTAJ TEŻ:

Reanimacja - pierwsza pomoc
Utrata przytomności, omdlenia, wstrząs, duszności - pierwsza pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl