Zakaz wwozu do Polski zboża z Ukrainy będzie obowiązywał po 15 września. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Wideo
od 16 lat
- Z całą pewnością po 15 września br. zakaz wwozu do Polski zboża z Ukrainy będzie obowiązywał - poinformował przed posiedzeniem rządu premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, ma nadzieję, że rząd przyjmie odpowiednią uchwałę w tej sprawie. Embargo ma obowiązywać niezależnie od decyzji Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Spis treści

Zakaz wwozu zboża z Ukrainy do Polski. Premier zapowiada uchwałę

Premier Mateusz Morawiecki przed posiedzeniem rządu poinformował o planowej dyskusji na temat wwozu zboża z Ukrainy do Polski. Zaznaczył, że ma nadzieję, że Rada Ministrów podejmie uchwałę, w wyniku której "będzie absolutnie jasne dla polskiego rolnika, że niezależnie od decyzji Komisji Europejskiej embargo przedłużymy".

- Nie możemy zgodzić się na to, by cały polski rynek został rozchwiany przez niekontrolowany wwóz towarów z Ukrainy. Chcę zapewnić całą polską wieś, że będziemy zdecydowanie bronić polskiego rolnika i po 15 września zakaz wwozu będzie obowiązywał - zaznaczył Morawiecki.

Podkreślał też, że "będziemy robili wszystko, aby rynek ustabilizować", ponieważ - jak wskazał - "interes polskiej wsi i polskiego rolnika jest dla nas absolutnym priorytetem".

Minister rolnictwa rekomenduje przedłużenie embarga

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus we wtorek poinformował, że jego resort rekomenduje rządowi uchwałę, która potwierdzi, że po 15 września br. do Polski nie będzie wjeżdżało zboże ukraińskie; tranzyt będzie jechał, tak jak do tej pory.

Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja br. w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych.

Zakaz importu zboża z Ukrainy. Termin upływa 15 września

Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych jest dozwolony.

W Brukseli i Strasburgu odbędą się we wtorek kolejne rozmowy w sprawie przyszłości embarga na ukraińskie zboże do pięciu krajów UE, w tym Polski, które wygasa 15 września. Polska uważa, że powinno być ono przedłużone z uwagi na sytuację rynkową. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wystąpi w debacie w Parlamencie Europejskim dotyczącej ukraińskiego zboża.

Po południu w Brukseli spotkają się dyplomaci pięciu krajów UE - Polski, Rumunii, Bułgarii, Słowacji i Węgier - by rozmawiać o embargu na ukraińskie zboże i sytuacji na rynkach rolnych. Tego samego dnia w PE w Strasburgu będzie obradowało kolegium unijnych komisarzy i temat ukraińskiego zboża znów pojawi się w dyskusji unijnej egzekutywy. Ostateczną decyzję o ewentualnym przedłużeniu embarga ma podjąć właśnie Komisji Europejska.

Późnym popołudniem również w Strasburgu odbędzie się natomiast debata w PE poświęcona embargu. Z informacji PAP wynika, że udział w niej ma wziąć komisarz Wojciechowski.

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
ha
12 września, 11:57, Hans von Schwinke:

I ZNOWU dostaniecie kijem po D U P I E a potem bedziecie lizac odbyt Niemcom o KPO.

12 września, 15:03, Bib:

Nie proponuj tego innym co sam robisz

To taki szczerbaty ogryzek pisowski.

h
ha
Chodzi o to, by TRANZYT FUNKCJONOWAŁ. Sprawy biznesowe, należy odpowiednio UREGULOWAĆ, nic nie może hulać beztrosko, jak PIC na Jasnej Górze.
D
Desmont
Rolnik obroniony a Ukraina dostanie w pysk.
B
Bib
12 września, 11:57, Hans von Schwinke:

I ZNOWU dostaniecie kijem po D U P I E a potem bedziecie lizac odbyt Niemcom o KPO.

Nie proponuj tego innym co sam robisz

B
Bib
12 września, 12:20, Od początku:

Zacznijmy może od tego, dlaczego W OGÓLE KIEDYKOLWIEK to zboże zostało wpuszczone na krajowy rynek?

A powiedz o cysternach z paliwem za czasów tuska. To będzie ciekawsze

E
Ehh
12 września, 13:06, Drugim:

Prosty tranzyt i tak go pis spie........ dorobili sie oligarchy i firmy pis do dzis anonimowe.jak towar ktory mial przejechac przez kraj został sprzedany !!! W tym kraju tranzytu !!!to do polsza z europy nic tez nie POwinno dojezdzac tylko sprzedane lub rozgrabione w kraju tranzytu ???? . Co wy pisowcy za bzdury gadacie !!!!!

Poszło do marketow ,które zdominowały polską rzeczywistość I teraz zależy jak się patrzy. Polskie GSy,Spolem ledwo zipia,jeśli wogóle,gospodarstwa sie kurcza w liczbach analogicznie rozrastajac w powierzchni ale co bieda?Nie ,markety ,które przejęly rynek mają pełne parkingi ,oferta dla biednych i bogatych. Paradoksalnie wydaje sie ,że poziom życia wzrasta ,tylko, że...rozwarstwienie rosnie

O
Od początku
Zacznijmy może od tego, dlaczego W OGÓLE KIEDYKOLWIEK to zboże zostało wpuszczone na krajowy rynek?
P
Polak
12 września, 12:01, taki:

wyszkolony na szkode Polski

Wyrazy współczucia dla autora taki.

Wróć na i.pl Portal i.pl