Proszę powiedzieć, czy nietrzymanie moczu dotyczy głównie kobiet, czy również mężczyzn?
Doktor Piotr Satławski, specjalista urolog: Ten problem dotyczy obojga płci, ale kobiety faktycznie cierpią z tego powodu dwa razy częściej niż mężczyźni. To schorzenie dotyczy wielu kobiet po porodzie naturalnym lub po okresie menopauzy. Jest to grupa około 3 do 5 milionów pacjentek w Polsce. W grupie kobiet po trzydziestce odsetek ten może wzrastać do 30 procent, a po pięćdziesiątce - do prawie 60 procent.
Na czym polega nietrzymanie moczu?
Doktor Piotr Satławski, specjalista urolog: Najpowszechniej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu. Spowodowane jest ono osłabieniem mięśni dna macicy (mięśni Kegla), które nie kurczą się prawidłowo i nie zaciskają cewki moczowej. Spowodowane może być również rozciągnięciem pochwy, czego efektem jest zmiana kąta nachylenia cewki moczowej. W efekcie dochodzi do bezwiednego wyciekania moczu, które objawia się nawet podczas niewielkiego wysiłku - w trakcie kaszlu, kichania, podnoszenia przedmiotów, chodzenia, biegania czy ćwiczeń fizycznych.
Panie doktorze, jakie mogą być przyczyny nietrzymania moczu?
Doktor Piotr Satławski, specjalista urolog: Na samym początku warto zaznaczyć, że wysiłkowe nietrzymanie moczu nie minie samo, a wręcz będzie postępować. Zwykle zaczyna się po 45.-50. roku życia, gdy spada poziom hormonów płciowych, ale może pojawić się znacznie wcześniej. Chorobie sprzyja otyłość (nietrzymanie moczu występuje 4 razy częściej u kobiet otyłych niż u szczupłych), menopauza i okres pomenopauzalny, przewlekły kaszel, niektóre choroby neurologiczne, ciąże i porody (szczególnie zabiegowe), duża masa urodzeniowa dziecka, obniżenie narządu rodnego, częste infekcje dróg moczowych, zaparcia, ciężka praca fizyczna i palenie papierosów.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
