Zaskakujące, jak Amerykanie i mieszkańcy innych krajów oceniają dziś Rosję

Kazimierz Sikorski
Wideo
od 7 lat
Wydawać by się mogło, że po okrucieństwach wojsk Putina na Ukrainie, trudno znaleźć kraje przychylne Rosji. A jednak, nawet w państwach Sojuszu NATO nie brakuje sympatyków Moskwy.

Według sondażu, który dotyczył postaw m.in. w krajach NATO wobec Moskwy, sojuszu i prezydenta Ukrainy, więcej Amerykanów pozytywnie ocenia Rosję niż rok temu. Badanie Pew Research Center wykazało, że w 2024 r. odsetek Amerykanów „przychylnie nastawionych” do Rosji wyniósł 11 proc., to wzrost o 4 procent w porównaniu do 2023. Sondaż przeprowadzono na próbie 3600 Amerykanów od 5 stycznia do 21 maja, a margines błędu wyniósł 2,1%.

Wyniki badań zaskakują

Według Pew w 2020 r., dwa lata przed rozpoczęciem wojny na Ukrainę, 15 procent Amerykanów pozytywnie oceniało Rosję. Ankietą objęło też 44 000 osób w 36 krajach kilka tygodni temu. W innych krajach NATO 13 proc. Kanadyjczyków pozytywnie ocenia Rosję, to wzrost o 1 procent w porównaniu z 2023. We Francji takie samo nastawienie wzrosło o 3 procent, do 17 proc., w Niemczech liczba pozytywnie nastawionych do Rosji wzrosła o 5 proc. do 15 proc.

Sondaż wykazał jednak, że na świecie poglądy na temat Rosji i Putina pozostają w dużej mierze negatywne. W ankiecie przeprowadzonej w 30 krajach 65 procent respondentów miało nieprzychylną opinię o Rosji, a 73 proc. nie wierzyło, że Putin „postąpi właściwie w sprawach światowych”.

Skąd się bierze sympatia do Rosji?

W oświadczeniu udostępnionym „Newsweekowi” Pew stwierdził, że opinie Rosjan i Putina „ociepliły się od czasu, gdy przeprowadzano ankietę. Na przykład mieszkańcy Argentyny stali się o 11 proc. bardziej przychylni wobec Rosji”.

Pew dodał, że w Europie osoby o przychylnych poglądach na temat prawicowych partii populistycznych postrzegają Rosję i Putina bardziej pozytywnie niż ci o nieprzychylnym nastawieniu do takich partii.

Wyniki badania dają obraz tego, jak wzrasta poparcie dla Ukrainy wśród jej zachodnich sojuszników i że wysiłki mające na celu izolację Putina słabną.

Ogółem średnio 46 proc. respondentów stwierdziło, że nie ma zaufania do Zełenskiego, że postąpi właściwie podczas wojny, w porównaniu z 40 procentami, które stwierdziły, że tak.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pikuś
Jak bandyci z United States of Ashkenazi postrzegają Rosję to wszyscy wiedzą bo to stara, chora śpiewka. Mnie interesuje jak Rosjanie postrzegają np. Polaków, ja wiem, a Pan panie Sikorski?

Tylko naiwnym przygłupom w tym kraju wydaje się że są częścią zachodu. Byliśmy, jesteśmy i będziemy częścią Słowian o cym dobitnie kiedyś się dowiemy, chociaż już dawno jest za późno na ten naród.
H
Hahaha z was
Każdy kto ma mózg zna historię i ma trochę odporności na medialna propagandę stoi murem za Rosją.

Tylko ogłupieni telewizją imbecyle płaczą o kacapach, onucach i zbrodniach Putina.

Znowu daliście się wrobić w rolę wojennego podżegacza.

Tak jak 100 lat temu.

I zapłacicie za to jeszcze wyższą cenę niż poprzednio.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl