Zatrzymano poszukiwanego czerwoną notą Interpolu szefa grupy przestępczej, która „wyprała” ponad miliard złotych pochodzących z Rosji

Maja Walczuk
Maja Walczuk
fot. ilustracyjne / Andrzej Banas / Polska Press
W śledztwie Zachodniopomorskiego pionu PZ PK zatrzymano poszukiwanego czerwoną notą Interpolu szefa grupy przestępczej, która „wyprała” ponad miliard złotych pochodzących z Rosji .

W toku śledztwa nadzorowanego przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zatrzymano poszukiwanego czerwoną nota Interpolu Filipa Sz. podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, zajmującą się praniem pieniędzy pochodzących głównie z terytorium Federacji Rosyjskiej. Postępowanie jest prowadzone wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zatrzymany na lotnisku w Kijowie

Filip Sz. był poszukiwany przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zarówno czerwoną notą Interpolu, jak i międzynarodowym listem gończym w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy z Rosji. Filip Sz. od 2018 roku początkowo ukrywał się w Niemczech, a następnie w Rosji. Został zatrzymany 18 listopada 2021 roku na lotnisku w Kijowie podczas próby przedostania się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Usłyszał prokuratorskie zarzuty

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanemu zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowany z art. 258 § 1 i 3 kk prania brudnych pieniędzy kwalifikowane z art. 299 § 1 i 5 kk.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania, prokurator skierował wobec podejrzanego wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Grupa mogła „wyprać” miliard złotych

W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa działała w latach 2015-2021 na terenie Polski, Federacji Rosyjskiej, Białorusi oraz Singapuru. Schemat działalności grupy był zbliżony do tzw. „rosyjskiej pralni pieniędzy” i obejmował zakładanie spółek kapitałowych na terenie RP metodą na tzw. słupy - zarówno przez obywateli Polski jak i obcokrajowców.

Spółki nie prowadziły działalności gospodarczej, nie rozliczały się również podatkowo, a ich wyłącznym celem było umożliwienie wpływów środków pieniężnych pochodzących przede wszystkim z Federacji Rosyjskiej, a następnie przelewanie ich na kolejne rachunki bankowe w tym spółek działających w Wielkiej Brytanii, na Dalekim Wschodzie oraz w tzw. „rajach podatkowych”. Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa „wyprała" łącznie ponad 1 miliard złotych.

Kupowali surowce mineralne z Afryki

W toku śledztwa prokuratorzy ustalili, że grupa legalizowała korzyści uzyskane w ramach grupy przestępczej poprzez inwestowanie środków w surowce mineralne jakie kupowali na terenie Republiki Demokratycznej Konga. Chodziło o rudy tantalu oraz złota, które były importowane na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej z naruszeniem obowiązujących przepisów

Dotychczas w toku śledztwa zatrzymano 23 osoby, którym przedstawiono 32 zarzuty i zabezpieczano majątek sprawców o wartości ponad 17,2 miliona złotych.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl