Nawet najwyższe nakłady na służbę zdrowia nie wystarczą
Inspiracją dla projektu były prace Rady ds. Ochrony Zdrowia przy prezydencie RP, które wskazały na ogromne znacznie profilaktyki zdrowotnej, szczególnie w dobie po pandemii COVID-19 –powiedziała Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta.
– Zebrane ekspertyzy, wyniki badań i referaty doprowadziły do trzech konkluzji. Po pierwsze, w odniesieniu do narastającej liczby zachorowań, a także zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia, nowotworami i powikłaniami po cukrzycy jako podstawowe remedium wskazano profilaktykę i zdrowy tryb życia – mówiła Ignaczak-Bandych. – Same nawet najwyższe nakłady na służbę zdrowia po prostu nie wystarczą. Po drugie, bardzo wielu Polaków nie wie, że choruje. Po trzecie, poziom edukacji zdrowotnej Polaków jest niewystarczający – dodała.
Duda: Dbanie o siebie jest obowiązkiem
Prezydent zauważył, że bezpieczeństwo zdrowotne jest częścią dobra wspólnego, a długość życia obywateli jest wymiernym wskaźnikiem nowoczesności.
Andrzej Duda wskazał, że otaczająca nas rzeczywistość to coraz szybciej pędzący świat, telefony komórkowe, coraz więcej bodźców. – Żywności, która szkodzi, jest bardzo dużo, narasta też liczba bodźców, które nam szkodą. Jest też coraz więcej stresu – wymieniał prezydent.
– Pytanie, co robić, byśmy mimo tego zdołali jak najbardziej przedłużyć życie. Nie tylko żeby życie trwało długo, ale by było życiem w jak największym komforcie, żeby to nie było życie ludzi schorowanych, żeby to nie było życie ludzi, którzy nieustannie borykają się z tym, jak dożyć kolejnego dnia. Tylko żeby to było życie ludzi, którzy w jak najlepszym zdrowiu i najlepszej formie są w stanie dotrwać do późnej starości. I jeszcze w okresie, kiedy są już seniorami, mogą żyć godnie na odpowiednim poziomie, także pod względem sprawności i związanym z tym komfortem życia – mówił Duda.
– Nie da się tego inaczej osiągnąć niż poprzez hasło „żyj zdrowo” – podkreślił prezydent. – Jak żyć zdrowo? Poprzez profilaktykę, poprzez wdrażanie zasad zdrowego życia, badania, kontrolowanie siebie i sprawdzanie stanu swojego organizmu – wskazał prezydent. – Chodzi o to, żeby wstać z kanapy, wstać zza biurka. Chodzi o to, żeby zażyć trochę ruchu. Żeby nie lekceważyć symptomów chorobowych, które mamy – dodał.
W inauguracji projektu w Pałacu Prezydenckim wzięli udział m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz prezes NFZ Filip Nowak.
W piątek w południe prezydent Andrzej Duda otworzył przy Pałacu Prezydenckim Mobilną Strefę Zdrowia, w której chętni mogą skorzystać z bezpłatnych badań specjalistycznych i konsultacji lekarskich. Po inauguracji akcji w Warszawie Mobilna Strefa Zdrowia ruszy w Polskę.
Ogólnopolska akcja profilaktyczna „Zdrowe życie”
„Zdrowe życie” to ogólnopolski projekt profilaktyki zdrowia i promocji zdrowego stylu życia, zainicjowany przez Prezydenta RP i przygotowany przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, NFZ oraz PZU S.A. W jego skład wchodzą m.in. bezpłatne specjalistyczne badania i konsultacje w mobilnych strefach zdrowia, edukacja zdrowotna, promocja dostępnych programów profilaktycznych. Patronat honorowy nad projektem objęli Prezydent RP z Małżonką.
