Zdrowie oczu. Prof. Marek Rękas: Jesteśmy w czołówce europejskiej w zabiegach jednodniowych zaćmy

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Lukasz Kaczanowski / Polska Press
- Przede wszystkim rozwiązaliśmy kwestię leczenia zaćmy. Jesteśmy w czołówce europejskiej w zakresie wykonywania procedur jednodniowych - podkreśla w rozmowie z polskatimes.pl prof. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki.

Jakby Pan opisał zdrowie oczu ogółu Polaków? Z czym najczęściej się zmagają?
Prof. Marek Rękas:
Zaczynając od schorzeń oczu, które najczęściej powodują ślepotę w krajach rozwiniętych, trzeba po pierwsze wskazać na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD). W tej kwestii problem mamy już rozwiązany. Od kilku lat działa program lekowy dla pacjentów z AMD. Myślę, że funkcjonuje dobrze.

Po drugie, zaćma. Do leczenia tego schorzenia nie mamy obecnie kolejki, a to dzięki reformie, którą udało się przeprowadzić wraz z NFZ i Ministerstwem Zdrowia. Mamy w kwestii zaćmy wręcz problem z tym, że jest za dużo oddziałów okulistycznych.

Co z jaskrą?
Wraz z NFZ i resortem zdrowia staramy się sprawić, by dostępność do leczenia chirurgicznego dla pacjentów z jaskrą była większa. Niestety mamy wieloletnie zaniedbania w szkoleniu chirurgów operujących jaskrę. W zeszłym roku wykonaliśmy w Polsce 6 tys. operacji leczących jaskrę, a w mojej ocenie powinniśmy wykonać 10-12 tys. by mieć sytuację z jaskrą rozwiązaną.

W przypadku jaskry mamy też problem z dostępnością do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Chorych z jaskrą jest w Polsce około 800 tys. Mniej więcej połowie osób z tej liczby wie, że ma jaskrę. To sytuacja normalna – na świecie występuje podobny rozkład pacjentów wiedzących i niewiedzących o chorowaniu na jaskrę. W przypadku leczenia jaskry w ambulatoriach zaproponowałem zastosowanie finansowania w formie ryczałtu. Lekarz za opiekę nad pacjentem z jaskrą otrzymywałby ryczałtową płatność po wykonaniu określonych procedur. Pracujemy nad wdrożeniem takiego rozwiązania.

Ważną sprawą przy jaskrze jest też profilaktyka. Na świecie opiera się ona o czynniki ryzyka, czyli m.in. genetykę i krótkowzroczność. Tutaj także należałoby wprowadzić system ryczałtowy za sprawowanie opieki nad osobami, które są w grupach ryzyka wystąpienia jaskry. Są też szanse, że w ramach projektowanej ustawy o innych zawodach medycznych, optometryści zostaną włączeni do systemu i odciążą okulistów w obszarze prowadzenia profilaktyki – tak jak ma to miejsce w innych krajach na świecie, np. w Anglii. Na razie mamy w Polsce system rosyjski – okulista robi wszystko: od profilaktyki po leczenie chirurgiczne.

Co udało się osiągnąć w ciągu ostatnich lat w polskiej okulistyce?
Przede wszystkim rozwiązaliśmy kwestię leczenia zaćmy. Jesteśmy w czołówce europejskiej w zakresie wykonywania procedur jednodniowych. Drugą rzeczą jest wprowadzenie leków anty-VEGF stosowanych w leczeniu schorzeń plamki. W diagnostyce w tej chwili trudno sobie wyobrazić gabinet okulistyczny bez tomografów optycznych OCT. Ponadto dalsza minimalizacja narzędzi chirurgicznych. W leczeniu jaskry mamy nowe podejście, w którym interwencja chirurgiczna nie jest już ostatnią deską ratunku.

Co jest nadal największym problemem?
Trzeba się przyjrzeć szpitalnictwu. Na świecie liczba łóżek okulistycznych w poszczególnych państwach jest zmniejszana. Inną sprawą jest potrzeba przesunięcia procedur okulistycznych z oddziałów szpitalnych do ambulatoriów. W przyszłości w szpitalnych oddziałach okulistycznych pozostanie tylko zaćma (usuwana także ambulatoryjnie), jaskra, witrektomia, rogówki oraz duże zabiegi wykonywane w znieczuleniu ogólnym.

Następną ważna rzeczą jest zlikwidowanie spuścizny "ze słusznie minionych czasów "w przeszczepach rogówki. Na świecie jest z reguły tak, że jest więcej rogówek pobranych niż chętnych do skorzystania z przeszczepów. W Polsce jest kolejka do przeszczepów rogówki. A pacjenci w tej kolejce ślepną, bo chora rogówka się degeneruje. Co więcej 70 proc. przeszczepów rogówek w Polsce to przeszczepy drążące, niekorzystne dla pacjenta. Tylko 30 proc. przeszczepów rogówek to przeszczepy warstwowe, znacznie korzystniejsze dla pacjenta. Długa kolejka niestety powoduje, że nie możemy w Polsce wykonywać więcej przeszczepów warstwowych. To też hamuje rozwój umiejętności u operujących okulistów, którzy nie mają szansy nauczyć się dobrze wykonywać przeszczepów. To trzeba koniecznie zmienić.

Jakie są największe nadzieje w światowej okulistyce w perspektywie najbliższej dekady?
To będzie na pewno genetyka. Mamy już lek na chorobę Lebera. Na to samo liczymy w jaskrze. Trwają też badania nad wydłużeniem działania leków z grupy anty-VEGF, które podaje się do oka zastrzykiem co miesiąc, co jest dość uciążliwe dla pacjenta. Postępuje też dalsza miniaturyzacja narzędzi chirurgicznych. Rozwijane są też technologie 3D w chirurgii okulistycznej. W przyszłości pewnie okulista będzie operował jakimś robotem. W szkoleniu nowych, młodych okulistów-chirurgów na coraz szerszą skalę będą też stosowane symulatory.

Marek Rękas - okulista-chirurg, profesor nauk medycznych, specjalizuje się w chirurgicznym leczeniu jaskry i zaćmy, szef Kliniki Okulistyki i zastępca dyrektora ds. nauki w Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM), od 2016 roku konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl