– Dziś ponownie zobaczyłem pewność prezydentów Polski i Litwy, Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy. Razem przejdziemy drogę do przywrócenia bezpieczeństwa Ukrainie i całej Europie, przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy i pokoju – oświadczył w nagraniu opublikowanym w środę wieczorem w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski.
Zełenski dziękuje Polsce za decyzję ws. przekazania czołgów Leopard
– Polska podjęła decyzję o dostarczeniu Ukrainie czołgów, bardzo za to dziękuję – powiedział ukraiński prezydent. Wcześniej w środę we Lwowie polski prezydent Andrzej Duda poinformował o podjęciu decyzji o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard, w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie.
– Litwa przekazuje nam systemy obrony powietrznej; broń potrzebną do obrony przed irańskimi dronami, do obrony naszej infrastruktury energetycznej – mówił również Zełenski. Prezydent Nauseda ogłosił w środę przekazanie Ukrainie kolejnej partii uzbrojenia i amunicji.
– Poruszyliśmy dziś też temat naszej integracji z Unią Europejską i NATO. Musimy w tym roku osiągnąć widoczny postęp w integracji europejskiej. Polska i Litwa są gotowe, żeby nas w tym wspierać – podkreślił ukraiński przywódca.
Spotkanie Trójkąta Lubelskiego we Lwowie
We Lwowie odbyło się w środę spotkanie przywódców Trójkąta Lubelskiego z udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy, prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy.
Po rozmowach przywódcy podpisali wspólną deklarację. Duda, Zełenski i Nauseda podkreślili w niej, że dostrzegają bezprecedensową rolę i skalę pomocy świadczonej przez Rzeczpospolitą Polską i Republikę Litewską od samego początku agresji rosyjskiej, w tym pomocy humanitarnej i wojskowej oraz natychmiastowego wsparcia energetycznego i w pełni popierają przyrodzone prawo Ukrainy do samoobrony i wyboru własnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa.
Przypomnieli o niezachwianym poparcia Unii Europejskiej i NATO dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową w 1991 r. i znaczącym wkładzie Ukrainy w bezpieczeństwo obszaru euroatlantyckiego i poza nim, w szczególności poprzez odstraszanie militarnego zagrożenia ze strony Rosji.

Źródło: