Zerowy VAT na żywność. Premier ogłosił ważną decyzję

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek popisanie rozporządzenia ws. zerowego VAT-u na żywność.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek popisanie rozporządzenia ws. zerowego VAT-u na żywność. PAP/Tomasz Gzell
W piątek lub sobotę podpiszę rozporządzenie o 0 VAT na żywność – poinformował w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Sejm w czwartek wieczorem wznowił obrady. O głos poprosił premier Mateusz Morawiecki.

– Około trzech tygodni temu zgłosiliśmy do Wysokiej Izby trzy bardzo ważne projekty, takie o których na pewno rozmawiają Polacy. Myślę, że warto, aby Polacy na tym etapie wiedzieli, co dzieje się z tymi trzema projektami – powiedział szef rządu.

Jak poinformował, pierwszy projekt to wakacje kredytowe, drugi - tarcza energetyczna i trzeci - zerowy VAT na żywność.

Morawiecki podkreślił, że rząd PiS zaproponował projekt ws. wakacji kredytowych w taki sposób, aby skorzystać z tego mogło ponad 1 mln polskich rodzin. – Ponad milion polskich rodzin martwi się inflacją, wysokimi ratami kredytowymi, tymczasem marszałek Sejmu i opozycja dzisiejsza, która być może ma większość w tej izbie, blokuje ten projekt – zauważył.

Premier zaznaczył, że ta opozycja zaproponowała swój projekt. – Otóż ten bieda-projekt wakacji kredytowych zaproponowany przez PO obejmuje 50-60 tys. polskich rodzin (...). Projekt PO, projekt Polski 2050, drastycznie ogranicza możliwość skorzystania z wakacji kredytowych w przyszłym roku. Ten projekt wygląda tak, jakby był pisany w siedzibie jakiegoś banku – stwierdził Morawiecki.

Premier pyta o asystenta Hennig-Kloski

– Zaproponowaliśmy kilka tygodni temu tarczę energetyczną dokładnie na tej samej zasadzie, jak w poprzednich latach: już nie dwa, ale cztery lata temu, rozpoczęliśmy procedurę, dzięki której miliony polskich rodzin mogły płacić mniej za prąd. Kiedy uderzył kryzys energetyczny, zaproponowaliśmy tarczę energetyczną dla polskich rodzin, małych średnich firm, dla podmiotów wrażliwych. Włożyliście nasz projekt do zamrażarki sejmowej, zaproponowaliście swój projekt, który okazał się - mogę powiedzieć - projektem KO: kompromitacja obywatelska. Nokaut, po prostu nokaut – podsumował Morawiecki.

Szef rządu wskazał, że w projekcie znalazł się zapis, "że wiatraki można było lokować w odległości 300 metrów, a nawet (..) bliżej, niż 300 metrów od domów i gospodarstw domowych"; "założyliście tam wywłaszczanie Polaków, aby ziemia rolna mogła być w bardzo prosty sposób odrolniona bez żadnych procedur, bez żadnych kwalifikacji o charakterze strategicznym" - dodał.

W związku z tym, Morawiecki pytał: kto pisał tę ustawę, kto pisał "lex Kloska"?

Podkreślił, że "to jest podstawowe pytanie, na to pytanie warto by było, aby odpowiedzi znalazła również komisja śledcza". – To jest rzeczywista, wielka afera, afera wiatrakowa; afera, którą trzeba nie tylko napiętnować - ja mówię to naprawdę z troską o jakość stanowienia prawa w tym parlamencie - ponieważ ta kompromitacja powinna stać się podstawowym przyczynkiem do tego, aby to prawo stanowić lepiej – powiedział szef rządu.

W związku z tym Morawiecki zadał trzy pytania. Pierwsze, "takie, które mogłaby zadać komisja śledcza, ale nie wiem, czy zostanie powołana", jak mówił Morawiecki: "jak sądzicie państwo, w ilu zarządach spółek, prezesem ilu spółek jest były lub niedawny asystent pani poseł Hennig-Kloski? Podpowiem: jest w zarządach kilkudziesięciu spółek energetycznych i wiatrowych".

– Czy sądzicie państwo, że osoba, która jest w zarządzie lub jest prezesem kilkudziesięciu spółek wiatrowych, energetycznych, nie wiedziała, co znajduje się w ustawie "lex Kloska", jeśli była niedawno jeszcze asystentem pani poseł Hennig-Kloski? – pytał Morawiecki.

– Czy uważacie, że taka osoba i podobne osoby, w których interesie było takie właśnie prawo wywłaszczające Polaków, prawo, które miało nabijać portfele po prostu lobbystów, i to bardzo często nie tylko polskich, ale zagranicznych, że takie prawo mogło powstać w sytuacji, kiedy kluczowe osoby z PO lub Polski 2050 o tym nie wiedziały? – brzmiało trzecie pytanie premiera.

Mateusz Morawiecki zaapelował też do Izby, by przyjęła rządowy projektu stawy przedłużającej tzw. tarczę energetyczną dla firm.

– Weźcie nasz projekt tarczy energetycznej; on dobrze chroni Polaków, chroni ich na cały rok i dodatkowo nie zabiera połowy limitu - bo taki był również projekt po waszej stronie – zwrócił się do posłów KO i Polski 2050. – Drodzy rodacy, dopominajmy się tarczy energetycznej, tarczy cieplnej na cały 2024 rok – wezwał.

Morawiecki zapowiada zerowy VAT na żywność

Premier odniósł się również do kwestii przedłużenia obowiązywania zerowej stawki podatku VAT na żywność. – Grupa posłów PiS zaproponowała przedłużenie zerowego VATu na żywność. Słyszałem z tej izby, że gdybyśmy naprawdę chcieli to zrobić, to byśmy przyjęli rozporządzenie, bo wy nie zdążycie tego zrobić. Widzę teraz, że chcecie, aby żywność była droższa, aby ta ustawa zaproponowana przez PiS nie przeszła – mówił, kierując się do polityków opozycji.

– Zdecydowałem o tym, że jutro lub pojutrze będziemy pracować do samego końca; podpiszemy rozporządzenie o zerowym VAcie na żywność. Na wszelki wypadek, gdybyście przypadkiem chcieli się wycofać z tego – zadeklarował premier.

Jak stwierdził, w pierwszej kolejności przez Sejm "powinno być przyjmowanie to, co korzystne dla Polaków". – Realna tarcza energetyczna, zerowy VAT na żywność i realne wakacje kredytowe, z których będzie mógł skorzystać przynajmniej milion Polaków, a może i więcej; zachęcam, by te wakacje kredytowe był jak najbardziej szczodre. To są najważniejsze realne sprawy, a nie czekanie na jakiś "srebrny guzik" czy licytowanie się tym, kto powiedział jakiś lepszy żarcik – powiedział premier.

PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl