Andrzej Pokorski zginął 7 kwietnia w wypadku samochodowym w Australii (biorąc udział w rajdzie motocyklowo-samochodowym „Smoleńsk Katyń Pamiętamy”), gdzie mieszkał od końca lat 80. XX wieku. Był członkiem Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego w Australii i działaczem NSZZ „Solidarność”.
Andrzej Pokorski był organizatorem struktur i przewodniczący Konfederacji Polski Niepodległej w Wodzisławiu Śląskim na początku lat 80. XX wieku. W grudniu 1981 r. uczestniczył w strajku w KWK ZMP w Żorach i KWK Borynia w Jastrzębiu-Zdroju. Był członkiem grupy podziemnej Legion Polski, autorem i redaktorem w piśmie Legionu „Bagnet”, drukarze i kolporterem tego pisma.
W kwietniu 1982 r. uczestniczył w słynnej akcji wysadzenia postumentu z sowieckim godłem w Wodzisławiu Śląskim, który znajdował się u zbiegu ulic Dworcowej i Armii Czerwonej (obecnie ks. płk W. Kubsza i W. Witosa).
Był internowany, a następnie skazany na trzy i pół roku więzienia. Uczestniczył 54-dniowej głodówce w Zakładzie Karnym w Strzelinie w sprawie przyznania statusu więźnia politycznego i poprawy warunków dla odbywających karę.
Po zwolnieniu w marcu 1986 nadal prowadził działalność opozycyjną. Wielokrotnie zatrzymywany, przesłuchiwany i skazywany przez kolegium ds. wykroczeń nie porzucił swojej działalności.
Od 1987 na emigracji w Australii. Był odznaczonym Krzyżem Wolności i Solidarności.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
TYDZIEŃ Magazyn informacyjny reporterów Dziennika Zachodniego
