Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytycznie o sposobie przejęcia mediów publicznych
W środę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że nowy szef tego resortu Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i rady nadzorcze. Minister powołał też nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy spółek. W opublikowanym komunikacie "konieczność tego rodzaju działań" uzasadniono przyjętą we wtorek przez Sejm uchwałą "w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych, oraz Polskiej Agencji Prasowej".
Sposób przejęcia przez nowe władze mediów publicznych oceniła Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W opublikowanym w piątek oświadczeniu prawnicy podkreślili, że budzi on wątpliwości prawne. W mocniejszych słowach sytuację ocenił na antenie TOK FM prezes HFPC Maciej Nowicki.
– Gdybyśmy mieli przyjąć, że to minister w każdej chwili odwołuje i powołuje władze mediów publicznych, to nie mamy do czynienia z ich niezależnością i złamany jest zarówno standard konstytucyjny, jak i miękki standard Rady Europy – podkreślił.
"Prawnicy robią nam niedźwiedzią przysługę"
Nowicki ostrzegł przed ryzykiem, że tego rodzaju rozwiązania, które mają mieć charakter tymczasowy, mogą stać się docelowe. Ocenił, że prawnicy, nawet wybitni, którzy bronią decyzji Sienkiewicza jako zgodnej z prawem "być może wyrządzają nam tu wszystkim niedźwiedzią przysługę". Tak postąpił m.in. prof. Michał Romanowski z UW, który wskazywał, że minister działał na podstawie Kodeksu spółek handlowych i uprawnień właścicielskich Skarbu Państwa. Taki argument obalił prezes HFPC.
– Przypomnę, że na ten temat Trybunał Konstytucyjny jeszcze przed przejęciem politycznym, czyli ten prawdziwy TK się wypowiadał i mówił, że do tych spółek stosuje się przepisy innych ustaw - jeżeli chodzi o powoływanie i odwoływanie władz - ze względu na ich specyfikę i prawo do informacji, które wszyscy mamy. I takie myślenie, jakie tu zostało zaprezentowane, uznał za niekonstytucyjne. To jest uchwała z 1995 r. W tej chwili jakoś dziwnie się o niej nie pamięta – podsumował Maciej Nowicki.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
