Decyzję o odwołaniu podjęto w związku z wypowiedziami profesora podczas spotkania w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Z nagranych, a później opublikowanych rozmów wynikało, że wysoka zdawalność na egzaminach przeprowadzonych w trybie online, stanowi dla kierownictwa katedry problem, bo ogranicza wpływy do – jak określono – tzw. funduszu Morysia. Przedmiotowe traktowanie studentów wyliczono na 200 tys. zł w skali roku.
Aktualizacja Kodeksu Etyki oraz szkolenia dla nauczycieli
29 marca br., w sprawie skandalu wokół profesora Katedry Anatomii oraz Zakładu Anatomii i Neurobiologii obradował Senat GUMed. Celem było wyjaśnienie sytuacji i podjęcie decyzji dotyczących funkcjonowania całej uczelni.
- Nauczyciele akademiccy, pracownicy niebędący nauczycielami, jak również studenci uznali je za priorytetowe, przyjmując stosowną uchwałę w tym zakresie niemal jednogłośnie – mówi dr n. hum. Joanna Śliwińska, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Zainicjowano prace nad przygotowaniem zmian na poziomie wydziałów i uczelni, które pozwolą na lepszą komunikację i szybszą identyfikację nieprawidłowości. Naszym celem jest ustanowienie i wdrożenie nowego standardu oraz wzorcowych praktyk postępowania w budowaniu relacji student – wykładowca.
Decyzją senatu wzmocniony ma zostać nadzór nad analizą przyczyn niezdawalności w określonych przedmiotach, a także nad analizą ocen kierowników. Uczelnia zapowiada szkolenia dla nauczycieli i studentów, nie tylko w zakresie praw i obowiązków, ale również prawidłowości weryfikacji efektów nauczania. Aktualizacji ma zostać poddany Kodeks Etyki, a nauczyciele mają zostać dodatkowo przeszkoleni w zakresie kształtowania właściwych relacji ze studentami. Dodatkowo, na każdym wydziale powołany zostanie Rzecznik zaufania studentów i doktorantów, których kandydatury wskazali sami studenci.
- Zainicjowano szereg spotkań z Uczelnianym Samorządem Studenckim i szerokim gronem studentów, które odbywały się od 18 marca br. Rozmowy reprezentantów studentów I rocznika z kadrą i władzami dziekańskimi służyły wypracowaniu bieżących rozwiązań poprawiających sposób prowadzenia i zaliczania przedmiotu Anatomia – mówi rzeczniczka GUMedu.
Profesor przed rzecznikiem dyscyplinarnym
- Cieszy nas, że decyzje senatu pokrywają się z propozycjami przedstawionymi władzom uczelni. Uważamy to za dobry początek zmian – mówi Bartosz Fałkowski, przewodniczący USS GUMed. - Jednym z pierwszych celów było dopasowanie procesu dydaktycznego na anatomii, tak aby studenci pierwszego roku mogli uczestniczyć w zajęciach z pełnym zaufaniem. W otwartym spotkaniu z władzami uczelni brało udział 800 studentów. Podczas posiedzenia senatu wyraziłem opinię, że nie wyobrażamy sobie powrotu prof. Morysia do kierowania przedmiotem.
Decyzją władz GUMed, 30 marca prof. Moryś przestał pełnić funkcję kierownika Katedry Anatomii oraz Zakładu Anatomii i Neurobiologii, pozostając nauczycielem akademickim. Jego obowiązki przejął dr. hab. Adam Kosiński. Jednocześnie rektor polecił rzecznikowi dyscyplinarnemu rozpoczęcie procedury ustalenia, czy zachowanie profesora stanowi czyn uchybiający obowiązkom lub godności zawodu nauczyciela akademickiego.
