Zmiany w Kancelarii Prezydenta
Nowym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie gen. broni Dariusz Łukowski. Zastąpił on Jacka Siewierę, który niedawno poinformował, że odchodzi z funkcji.
Z kolei nowym szefem Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta został wieloletni współpracownik Andrzeja Dudy, Wojciech Kolarski.
Jacek Siewiera odszedł z BBN by wziąć udział w stypendium na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii. Był on szefem Biura od października 2022 roku. Został także odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Andrzej Duda powołał nowych szefów BBN i BPM KPRP
Prezydent Andrzej Duda powołał też Nikodema Rachonia na podsekretarza stanu, zastępcę szefa Biura Polityki Międzynarodowej, Dianę Głownię na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP i Katarzynę Pawlak-Muchę, również na tę funkcję.
Mieszko Pawlak, który do tej pory pełnił tę funkcję, został powołany na sekretarza stanu, zastępcę szefa BBN ds. międzynarodowej polityki bezpieczeństwa. Mirosław Wiklik został powołany na stanowisko sekretarza stanu, zastępcę szefa BBN.
Nowe zadania prezydenckich ministrów
W wystąpieniu po wręczeniu aktów mianowania prezydent podkreślał, że przed nowymi ministrami stoją bardzo trudne zadania, i dziękował im, że zgodzili się na objęcie funkcji. Jak wskazał, mianowani zostali przede wszystkim ministrowie odpowiedzialni za kluczowe obszary bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych; wśród ważnych zadań są przygotowania do szczytu NATO w Hadze i współpracę z sąsiadami oraz z – jak wskazał – najważniejszym sojusznikiem, jakim są Stany Zjednoczone i ich nową administracją.
Według prezydenta „trzeba będzie z nią jak najlepiej współpracować i rozmawiać o planach związanych z budowaniem strefy bezpieczeństwa i tym, w jaki sposób zakończyć wojnę w Ukrainie, ale tak, aby zapewnić realne bezpieczeństwo wschodniej flance NATO i wolnemu światu”. Duda podkreślił, że „nie każde zakończenie tej wojny będzie zakończeniem właściwym”.
– W tym zakresie nasz głos musi być wyraźnie słyszalny i nasza polityka musi być wyraźnie przekazywana, co będzie wielkim zadaniem pana ministra – zaznaczył prezydent.
Przypomniał również o współpracy w formatach, w które sam się zaangażował - w tym w Inicjatywę Trójmorza, poświęconą współpracy infrastrukturalnej i gospodarczej państw położonych między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym, a także Bukaresztańską Dziewiątką, czyli formatem zrzeszających 9 państw wschodniej flanki NATO.
Jak ocenił, w obecnej sytuacji w regionie przyszłość B9 stoi pod znakiem zapytanie. Wyraził też nadzieję, że jego następca będzie niezależnie od tego dążył do utrzymania i rozwoju tych formatów współpracy regionalnej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródła: i.pl, PAP