Zmiany w Sądzie Najwyższym. Kiedy drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o SN?

Adam Kielar
Opracowanie:
Drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym ma rozpocząć się w czwartek o godz. 17.
Drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym ma rozpocząć się w czwartek o godz. 17. Adam Jankowski / Polska Press
Jeszcze w czwartek ma się odbyć drugie czytanie projektu zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Początek zaplanowano na godzinę 17. Jeśli dojdzie do zgłoszenia poprawek, jeszcze wieczorem zbierze się komisja sprawiedliwości i praw człowieka, by je rozpatrzyć.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w środę, potem trafił on do prac w komisji sprawiedliwości i praw człowieka, która zebrała się wieczorem. Około godz. 1.30 w nocy zarekomendowała ona Sejmowi przyjęcie noweli. Wcześniej komisja zaakceptowała szereg uwag redakcyjnych Biura Legislacyjnego oraz jedną poprawkę PiS. Poprawki opozycji przekształcające główne z zapisów ustawy nie uzyskały większości.

Kiedy drugie czytanie ustawy o Sądzie Najwyższym?

Drugie czytanie projektu, zgodnie z harmonogramem Sejmu, zaplanowane jest w czwartek na godz. 17. W przypadku zgłoszenia podczas debaty poprawek do projektu jeszcze tego dnia zbierze się komisja sprawiedliwości i praw człowieka, by je rozpatrzyć. Jej posiedzenie zaplanowano na godz. 19.30.

– Liczę na odpowiedzialność całej klasy politycznej. (...) Wybór jest bardzo prosty. Mamy projekt, który może nas przybliżyć do złożenia wniosku o płatność środków z KPO, albo projekt odrzucamy, co nas od tych środków oddala – mówił po posiedzeniu komisji sprawiedliwości minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

PiS złożyło projekt w Sejmie 13 grudnia ub.r. Według autorów, zmiana ma wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.

Co zakłada projekt ustawy o SN?

Zgodnie z projektem, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Projekt przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego „na podstawie ustawy”.

Podczas prac w komisji przyjęta została poprawka PiS do przepisu przejściowego projektu, dotycząca możliwości składania przez sędziów wniosków do Naczelnego Sądu Administracyjnego o wznowienie prawomocnie zakończonych postępowań w sprawach należących przed zmianą do właściwości Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN. Jak uzasadniono poprawkę zmiana taka zapewni konsekwentne przeniesienie ogółu spraw dyscyplinarnych i immunitetowych do właściwości NSA.

Akceptacji komisji nie uzyskały natomiast poprawki zgłaszane przez posłów opozycji i odnoszące się m.in. do pozostawienia sędziowskich spraw dyscyplinarnych i immunitetowych w Sądzie Najwyższym, po przeniesieniu ich do Izby Karnej tego sądu. Poprawki opozycyjne zostały odrzucone w głosowaniach niewielkimi przewagami głosów. W jednym przypadku wynik głosowania był remisowy, a więc poprawka także nie uzyskała większości. Opozycja zapowiadała ponowne zgłoszenie swoich poprawek podczas drugiego czytania już jako wnioski mniejszości.

od 16 lat

lena

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl