Zmiany w zarządach mediów publicznych. Prokuratura umorzyła śledztwo

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Szymon Starnawski /Polska Press
Prokuratura Okręgowa umorzyła śledztwo dotyczące uchwał o dokonaniu zmian w zarządach TVP, PAP oraz Polskiego Radia. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba poinformował, że 25 listopada prokuratura wydała postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie przeciwko notariusz Joannie K.

Spis treści

Sprawa notariusz Joanny K.

Notariusz była podejrzana o poświadczenie nieprawdy w sześciu aktach notarialnych dotyczących zmian w zarządach Telewizji, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, a także w wypisach tychże aktów. Notariusz miała w nich wskazać jako miejsce ich sporządzenia prowadzoną przez siebie kancelarię notarialną, podczas gdy akty te sporządzone zostały w innym miejscu.

Umarzając to postępowanie prokurator uznał, iż czyn zarzucany notariusz nie zawiera znamion czynu zabronionego.

Zawiadomienia w tym przedmiocie złożyli posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Kacper Płażyński, Paweł Jabłoński, Krzysztof Szczucki i inni (podpisy w zawiadomieniu nieczytelne), a także były prezes TVP Michał Adamczyk.

Przesłuchano m.in. Bartłomieja Sienkiewicza

W trakcie postępowania przesłuchano m.in byłego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, osoby powołane w grudni 2023 roku na nowych członków rad nadzorczych TVP, PAP i Polskiego Radia, wybranych przez te rady nowych prezesów zarządów tych spółek, a także pracowników MKiDN obecnych 19 grudnia 2023 roku w gmachu ministerstwa.

„Prokurator zapoznał się z treścią wypisów kwestionowanych aktów notarialnych, jak też z rejestrem wejść i wyjść z gmachu ministerstwa w dniach 19-20 grudnia 2023 roku. W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy prokurator nie miał żadnych wątpliwości, że wszystkie Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia TVP, PAP i Polskiego Radia, a w ich następstwie posiedzenia nowych wybranych rad nadzorczych tych spółek, w dniu 19 grudnia 2023 roku odbyły się w gmachu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zakończyły przed północą” – przekazał prok. Skiba.

Zaznaczył, że zawarte przez notariusza w każdym protokole z tych czynności sformułowanie, że każdy z nich sporządzony został w siedzibie jej kancelarii notarialnej, ocenione zostało przez prokuratora jako oczywista omyłka pisarska podlegająca sprostowaniu w trybie odpowiednich przepisów prawa o notariacie.

„Omyłka ta pozostawała bez znaczenia dla ważności każdej z przeprowadzonych czynności, bez wpływu na merytoryczną treść sporządzonych protokołów, nie miała ona znaczenia prawnego, wykazanie czego jest niezbędne dla przypisania funkcjonariuszowi publicznemu odpowiedzialności karnej z tytułu poświadczenia nieprawdy” – dodał.

Podkreślił, że według oświadczenia notariusz wszystkie sporządzone w dniu 19 grudnia 2023 roku akty notarialne zostały już sprostowane.

Postanowienie jest nieprawomocne.

Zmiany w mediach publicznych

19 grudnia 2023 roku Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych.

Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
ewa
Co może kasta zrobić swoim?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl