Znamy liderów łódzkiej Lewicy na liście wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Kto stoi na czele lewicowych polityków? WIDEO

Agnieszka Jedlińska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
We wtorek, ostatniego dnia kwietnia w pasażu Schillera Tomasz Trela przedstawił kandydatki i kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego koalicyjnego komitetu wyborczego Lewicy. Na czele łódzkiej dziesiątki stanął łodzianin, aktualnie poseł w Brukseli.

Koalicyjna Lewica łączy polityków Nowej Lewicy, Partii Razem, PPS i Unii Pracy.

Prezentujemy naszą dziesiątkę kandydatek i kandydatów, którzy będą walczyć o głosy w naszym województwie łódzkim, po to, żeby reprezentacja Lewicy w europarlamencie była bardzo silna, zdecydowana i proeuropejska - powiedział Tomasz Trela, lider łódzkiej Lewicy, poseł na Sejm RP IX i X kadencji.

zobacz galerię

Łódzką jedynką został profesor Marek Belka, były premier i prezes Narodowego Banku Polskiego, czynny poseł w Parlamencie Europejskim. To jeden z najbardziej doświadczonych polityków w Polsce.

Będę przewodził wspaniałej drużynie, a świetne jest to, że na tej liście są ludzie z poszczególnych części naszego województwa, gdzie są znani i szanowani. Wierzę, że dzięki temu będziemy mieli świetny wynik - mówił Marek Belka w czasie konferencji prasowej.

Oto jak wygląda 10 w Łodzi i województwie:

  1. 1 Marek Belka
  2. 2 Paulina Matysiak
  3. 3 Iwona Kaźmierska-Małyska
  4. 4 Oskar Kuliński
  5. 5 Agnieszka Luksztejdt
  6. 6 Zbigniew Krasiński
  7. 7 Małgorzata Powąska
  8. 8 Mateusz Osiecki
  9. 9 Agnieszka Smoręda
  10. 10 Mateusz Pietras

Kim jest Marek Belka?

72-letni polityk, aktualnie jest posłem Parlamentu Europejskiego. Początkowo swoją karierę wiązał z działalnością naukową. Łodzianin z urodzenia skończył Wydział Ekonomiczno-socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Po obronie pracy magisterskiej został na uczelni i konsekwentnie piął się po szczeblach kariery akademickiej. W 1994 otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Był wiceprezesem Rady Ministrów i ministrem finansów w 1997 w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza oraz w latach 2001–2002 w rządzie Leszka Millera. W latach 2004–2005 przewodniczył Komitetowi Integracji Europejskiej. W latach 2010–2016 był prezes Narodowego Banku Polskiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Wyjątkowo mocno liczy się w nich frekwencja. Im więcej osób pójdzie do urn tym więcej przedstawicieli naszego województwa otrzyma mandat. Według badań sondażowych województwo łódzkie może liczyć na dwa mandaty (obecnie mamy trzy osoby w parlamencie Unii Europejskiej). Jednak politycy Lewicy są przekonani, że przy dużej frekwencji możemy mieć nawet cztery mandaty, w tym mandaty dla przedstawicieli Lewicy.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl