- Treść życia Polaków zasadniczo się zmienia i praca przestaje być wyłącznym elementem, wokół którego wszystko się organizuje - podsumował badanie Sławomir Nawrotny z ISKK. Z analiz wynika, że wprowadzone ograniczenie handlu w niedziele dało Polakom czas na praktyki religijne, spędzanie większej ilości czasu z rodziną i znajomymi oraz udział w inicjatywach kulturalnych i prospołecznych. Polacy coraz chętniej w wolne niedziele spędzają aktywnie czas na łonie natury. Coraz rzadziej traktują niedzielę jako dzień święty.
- To co trzeba zauważyć, to brak związku wprost pomiędzy brakiem handlu w niedzielę a uczęszczaniem do kościoła. Przyczyną takiego zjawiska są procesy głębokiej laicyzacji, które zachodzą w Polsce - mówi ks. prof. Alfred Wierzbicki, filozof, etyk, kierownik Katedry Etyki KUL.
Badania ISKK pokazują, że prawie 66 proc Polaków lubi spędzać czas wolny w gronie najbliższej rodziny lub z najbliższą osobą z rodziny. Mimo, że 28 proc. badanych deklaruje, że wiara jest jedną z pięciu zasadniczych wartości, którymi kierują się w życiu codziennym, to zmniejsza się zaangażowanie Polaków w życie religijne.
W archidiecezji lubelskiej w mszach świętych uczestniczy średnio 39 proc. wiernych przypisanych do parafii. Komunię świętą przyjmuje 20 proc. W obu przypadkach wyprzedzamy średnią ogólnopolską, ale ludzi w świątyniach i tak ubywa. Odsetek Polaków uczęszczających do Kościoła spadł w ciągu 35 lat o blisko 20 proc. Blisko połowa osób przebadanych przez CBOS w 2018 r. zadeklarowała, że regularnie uczestniczy w praktykach religijnych. 38 proc. praktykuje nieregularnie, zaś 13 proc. zupełnie odcina się od życia religijnego.
- Coraz częściej spotykam ludzi, którzy nie utracili wiary, ale nie chodzą do kościoła, bo nie znajdują tam Boga - mówi etyk. Z drugiej strony, w dużych miastach nasila się zjawisko churchingu. Polega ono na tym, że wierni wybierają sobie księdza, którego lubią słuchać i chodzą do kościoła, w którym pełni posługę z pominięciem własnej parafii. - Ci, którzy chcą słuchać politycznych haseł, pozostaną w Kościele, ale czy to powinno nas zadowalać? - pyta ks. prof. Alfred Wierzbicki. Zdaniem etyka, odpowiedzią na laicyzację powinien być Kościół jednoczący i dający ludziom nadzieję.
- Tysiąc biegaczy na mecie Dychy do Maratonu. Mamy dużo zdjęć!
- Jesienny spacer po Ogrodzie Botanicznym UMCS (ZDJĘCIA)
- Wojownicy walczyli w Lublinie
- Kibice na meczu Motor - Wisła (ZDJĘCIA)
- Monika Palikot o domu w Lublinie, teatrze, podróżach i mężu
- Stawy Echo niemal bez wody. A tak wyglądały jeszcze niedawno
