12-latek zaangażował się w walkę z koronawirusem. Drukował przyłbice dla medyków

Szymon Wasilewski
12-letni Kacper Rębek to prawdopodobnie najmłodszy wolontariusz w Polsce, który zaangażował się w pomoc medykom podczas walki z epidemią koronawirusa. Chłopiec samodzielnie wydrukował około 200 elementów do maseczek, przyłbic i gogli chroniących pracowników służby zdrowia.

12-letni Kacper pochodzi z Lubina przy Międzyzdrojach. Jest uczniem Szkoły Podstawowej w Wapnicy. Właśnie z wyróżnieniem ukończył szóstą klasę. Gdy w marcu wybuchła pandemia, dowiedział się o utworzeniu Zachodniej Grupy Medycznej.

- Zobaczyłem w telewizji, że drukowany jest sprzęt dla lekarzy i ratowników. Sam mam w domu drukarkę 3D, więc postanowiłem też pomóc - mówi Kacper.

Rozpoczął drukowanie materiałów - elementów ochronnych: gogli i przyłbic, łączników do masek dla medyków z naszego regionu. W sumie sam wydrukował ok. 200 elementów. Chłopiec fascynuje się informatyką.

12-latek zaangażował się w walkę z koronawirusem. Drukował p...

Jest najmłodszym wolontariuszem Zachodniej Grupy Medycznej, a kto wie, czy nie najmłodszą osobą w Polsce, która w taki sposób zaangażowała się w pomoc medykom. Materiały przez niego przygotowane trafiały m.in. do szczecińskiego szpitala w Zdrojach.

Dlatego też w ramach podziękowań dyrekcja placówki zaprosiła chłopca na wizytę i prezentację nowoczesnego sprzętu wykorzystywanego do operacji neurochirurgicznych. Podczas spotkania Kacper otrzymał podziękowania oraz upominki, on zaś przekazał dla personelu samodzielnie zaprojektowane i wykonane na drukarce 3D breloczki do kluczy.

Najważniejszym jednak punktem tego dnia była wizyta na Oddziale Neurochirurgii Dziecięcej, podczas której dr Marek Lickendorf - neurochirurg, a zarazem jeden ze współzałożycieli ZGM - zaprezentował chłopcu, jak działa neuronawigacja kręgosłupowa i głowowa oraz stacja planowania traktografii.

CZYTAJ TAKŻE:

- Neuronawigacja to system komputerowy wykorzystywany w polu operacyjnym do nawigowania po kręgosłupie lub po mózgu. Pozwala precyzyjnie zaplanować i przygotować się do operacji, a następnie podczas zabiegu przeprowadzić ten plan tak, aby jak najmniej uszkodzić ważne struktury nerwowe. Natomiast traktografia to oprogramowanie umożliwiające wizualizację szlaków nerwowych w poszczególnych strukturach mózgu. To informacje niezmiernie ważne dla specjalistów przygotowujących się do zabiegu- - tłumaczy dr Marek Lickendorf.

Kacprowi bardzo spodobała się wizyta.

- Te maszyny były bardzo interesujące i zaawansowane - mówi chłopiec.

Pytany, czy w przyszłości sam chciałby takie obsługiwać, mówi jednak, że na razie najbardziej podoba mu się druk 3D i jeszcze nie zdecydował, czym się będzie zajmował.

Zachodnia Grupa Medyczna to spontaniczna inicjatywa mieszkańców regionu, która zajmie się koordynacją działań społecznych na rzecz medyków i szpitali w Szczecinie oraz w ościennych gminach. W swym gronie skupia m.in. medyków, naukowców czy przedsiębiorców. Celem działalności grupy jest zapewnienie środków ochrony osobistej osobom z pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem.

ZOBACZ TAKŻE:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl