We wtorek, 20 października, pod obrady Sejmu ma trafić ustawa wspierająca medyków i służbę zdrowia w walce z pandemią COVID-19. Dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i całego personelu medycznego najważniejszym zapisem będzie zapewne ten, który zakłada specjalny dodatek finansowy za zaangażowanie w zwalczanie koronawirusa.
- Projekt, który roboczo nazwaliśmy "ustawą o dobrym samarytaninie", ma zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo i godne warunki dla personelu medycznego, który angażuje się w walkę z pandemią. Pierwszy element to dodatek z tytułu zwalczania COVID-19, czyli podwojenie podstawowego wynagrodzenia - zapowiedział minister Adam Niedzielski.
- Drugi element tej strategii, to gwarancja bezpieczeństwa karnego dla lekarzy. W projekcie znajduje się zapis, który zwalnia ich z odpowiedzialności w razie popełnienia nieumyślnych błędów - dodał.
Podwojenie pensji personelu medycznego to dla Narodowego Funduszu Zdrowia koszt ponad 50 milionów złotych miesięcznie.
Szef resortu zdrowia ma nadzieję, że ustawa odciąży również dyrektorów szpitali, z których zdjęta zostanie część norm zatrudnienia, dzięki czemu będą oni mogli zatrudnić większą liczbę personelu, nie przejmując się narzuconymi ograniczeniami.
Ministerstwo zamierza również ułatwić zatrudnianie w Polsce lekarzy z inny krajów, a także zwolnić rezydentów z obowiązkowych egzaminów ustnych, aby te dwie grupy medyków mogły jak najszybciej zasilić brakujące miejsca w służbie zdrowia. Z kolei punkty wymazów drive-thru zacznie obsługiwać wojsko, żeby personel medyczny mógł zostać skierowany do innych zadań.