Przejazd kolumny samochodów przez Puck - auta jechały w stronę Półwyspu Helskiego
W przeddzień 101. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem - tych dokonanych nad Zatoką Pucką w 1920 roku w Pucku - po drugiej stronie akwenu odbyło się inne mocne polityczne wydarzenie. W Helu, w rezydencji prezydenta RP spotykają się przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej.
Spotkanie prezydentów w Helu 9.02.2021 r. Okazją 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej
Mityng prezydentów Polski, Słowacji, Czech i Węgier na Półwyspie Helskim zainaugurował obchody 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej.
Będzie też okazja do rozmów głów państw z Europy Środkowej (o czerwca 2021 Polska kieruje grupą). Te toczyć się będą przez dwa dni.
- Głównym tematem debaty liderów V4 będzie m.in. energetyka i odbudowa gospodarki po pandemii - komentują w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
We wtorek 9 lutego prezydenci wezmą udział w sesji plenarnej „30-lecie Grupy Wyszehradzkiej – współpraca europejska i transatlantycka” i odsłonią tablicę pamiątkową z okazji trzech dekad pracy Grupy. Wtorkowe spotkanie zakończy sesja poświęcona odbudowie gospodarczej po COVID-19.
W środę 10.02.2021 r. rano prezydent Andrzej Duda jedzie do Pucka, by tu w 101. rocznicę Zaślubin złożyć wiązankę kwiatów pod pomnikiem generała Józefa Hallera.
Gdy Puck będzie świętował, w Helu prezydenci skupią się nad bezpieczeństwem energetycznym i polityką klimatyczną.
Zagraniczni goście na Pomorzu pojawili się w poniedziałek i we wtorek. Pierwszy na lotnisku w Gdańsku - Rębiechowie był prezydent Czech Miloš Zeman. Wczoraj w Gdańsku przywitał go m.in. wojewoda pomorski i ambasador Ivan Jestřáb.
Z kolei dziś wylądowali przywódcy Słowacji oraz Węgier: Zuzana Čaputová, prezydent Republiki Słowacji i prezydent Węgier János Áder.
- Gości przywitali Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz Andrej Droba Ambasador Słowacji w Polsce - wyliczają w PUW.
