35 lat temu Zbigniew Religa wraz z zespołem młodych medyków wykonał pierwszą udaną transplantację serca w Polsce

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Pierwsza udana transplantacja serca. Profesor Religa z zespołem
Pierwsza udana transplantacja serca. Profesor Religa z zespołem Michał Zembala/Facebook
5 listopada 1985 roku to przełomowy dzień dla śląskiej i polskiej medycyny. Dzień pierwszego udanego przeszczepu serca. W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu wspominają o bohaterów i cieszą się z dziesiejszych sukcesów - rekordowej liczny transplantacji serca mimo pandemii

35 lat temu Profesor Zbigniew Religa wraz z zespołem młodych medyków wykonał pierwszą udaną transplantację serca w Polsce. W Śląskim Centrum pamiętają cały czas o tej magicznej dacie, która spowodowała błyskawiczny rozwój szpitala przenosząc go do światowej czołówki. Wciąż pracują tu tak oddani lekarze i pielęgniarki jak ich poprzednicy. W imieniu najmłodszego pokolenia wypowiedział się prof. Michał Zembala.

CZYTAJCIE: Grzegorz Religa, syn Zbigniewa Religi: Nie jesteśmy żadnymi bogami

- Dziś, w roku niezwykle trudnym, nasz zespół - lekarzy, perfuzjonistów, pielęgniarek, fizjoterapeutów, asystentów oraz niezliczonej grupy personelu pomocniczego dokonał rzeczy niebywałej - przeszczepiając 76 serc przesunął rekord przeszczepów serca w Polsce.
... nie o rekord tu jednak chodzi. Chodzi o chęć niesienia pomocy potrzebującym chorym, którzy rozpaczliwie czekają, nie mogąc swobodnie funkcjonować, męcząc się wchodząc po schodach, myjąc zęby, czesząc włosy... - mówi prof. Michał Zembala, koordynator transplantacji serca w zabrzańskim centrum i współautor tego sukcesu, niebywałego w czasach pandemii.

Nie przeocz

- Czapki z głów dla Bohaterów - Pionierów Polskiej Kardiochirurgii i Transplantologii - Profesorów Religi, Bochenka, Zembali, Cichonia, Pasyka - ludzi którzy mimo krytyki środowiska potrafili realizować misję większą i bardziej obszerną niż ktokolwiek się spodziewał.

Dziękuję Wam - nieznani dawcy, że zgodziliście się oddać swoje narządy obcemu człowiekowi, by żył, funkcjonował, niósł świadectwo tej dobroci i miłości bliźniego - taki wpis zamieścił Michał Zembala w mediach społecznościowych i dodał: - Dziękuję Wam - Drogie Rodziny zmarłych, że w trudnej chwili decyzji byliście na TAK. Ze mimo potwornej straty, bólu, rozpaczy po stracie najbliższej osoby mieliście na tyle siły by nie odmówić... Dziękuję Wam - Drodzy Koordynatorzy, Anestezjolodzy, Specjaliści Intensywnej Terapii w szpitalach akademickich, miejskich, powiatowych...

Jak zaznaczył Michał Zembala bez determinacji współpracowników, chęci pomocy, trudnych rozmów z rodzinami, przygotowania pobrań i ich wielogodzinnej koordynacji... naszej pracy nie ma.

- Dziękuję Wam - Drodzy Piloci, Ratownicy, Kierowcy... za gotowość i profesjonalizm, za troskę, by nasze zespoły transplantacyjne bezpiecznie i szybko dotały na miejsce. Dziękuje Wam - moi współpracownicy za to, że nawet teraz jak jest ciężko, jak COVID zagląda nam przez szybę oddziału, jak układ korytarzy zyskał nowe ścianki i przegrody, jak wielu z Was pracuje ponad siły nikt nie odmawia i dalej z zapałem realizujecie tą misję, która powstała 35 lat temu - napisał kardiochirurg.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 35 lat temu Zbigniew Religa wraz z zespołem młodych medyków wykonał pierwszą udaną transplantację serca w Polsce - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl